ČERVENCOVÝ HERBÁŘ – PRŮJEM VS. ZÁCPA

Doba dovolených je v plném proudu. Kromě relaxu a harmonie nás však může v rámci ní potkat stres spojený s cestovní horečkou, změnou prostředí či stravovacích návyků, a ten pak může vyústit krom jiného například v problémy se zažíváním. Ruku na srdce – kdo z nás to někdy nezažil. Zácpa nebo průjem bývají často postrachem cestování, tak se pojďme podívat na to, jak jim předcházet.
 
ZÁCPA – vláknina, pohyb a dostatek vody
Zácpa vzniká tehdy, pokud trávenina zůstávÁ ve střevech příliš dlouho. Stolice se začne vysušovat, takže čím déle zácpa trvá, tím je obtížnější se jí zbavit. Nemusí však vždy nutně souviset s problémy s trávením či střevy; zácpě velmi často nahrává právě psychika.
 
Správnému vylučování a střevům obecně prospívá dostatečná konzumace vlákniny – rozpustné i nerozpustné. Skvělé je ovoce (švestky a meruňky – ty klidně i sušené (nesířené), jen je potřeba je dostatečně zapíjet), zeleninaovesné vločkypsyllium, inulin – čekanka, lněné semínkochia semínka.
 
Probiotika a prebiotika byste v rámci péče o střeva rovněž neměli opomíjet. Tenkému i tlustému střevu jsem věnovala dva samostatné herbáře, takže se na ně můžete zaměřit detailněji tady a tady.
 
Pohybem půjdete zdravému zažívání a normální funkci střev jedině naproti. Střevům pomůžete se rozhýbat a navíc uděláte něco pro své zdraví jako celek. Určitě dbejte i na dostatečný přísun tekutin. Za největší strašáky pak naopak považuji bílou mouku cukr. Obě tyto potraviny mohou potíže se zácpou znatelně zhoršit.
 
Z bylinek doporučuji květy třešní nebo trnkysvlačec (ideálně do čajových směsí) nebo aloe.
Šálek čaje vám pomůže doplnit pitný režim a účinky bylinek podpoří zažívání.
 
PRŮJEM
V souvislosti s dovolenou souvisí průjem velmi často s tím, že si jednoduše dopřáváme více, než obvykle. Lákají nás nové chutě, nejrůznější koktejly na pláži nebo lokální street food a střeva pak jednoduše nevědí, co si s tím vším počít. Na objevování samozřejmě není nic špatného, ale i tady bychom se měli držet rčení – všeho s mírou; pokud se tedy chceme vyhnout strávení nepřiměřeného množství času v koupelně. 🙂
 
Pozor si dávejte i na vodu – hlavně led a omývání ovoce či zeleniny v lokální vodě, u které neznáme původ. Pro místní obyvatele nemusí být vůbec závadná; obsahuje však jiné mikroorganismy, než na které je naše tělo zvyklé, a jejich požití může vyvolat nepřiměřenou reakci. V tom horším případě může obsahovat i vyloženě nežádoucí bakterie.
 
Kromě sebe nenechávejte na sluníčku dlouho ani mléčné výrobky nebo maso. Pokud zapomenete svačinu obsahující tyto věci na sluníčku, raději se jí vyhněte.
 
Některé typy průjmů jsou vyloženě virového původu a těm se bohužel spíše nevyhneme.
 
Jak si můžeme pomoci, když už nás průjem postihne? Velmi dobře funguje vše, co obsahuje třísloviny – maliník, listy borůvky, ostružiník, jahodník, řepík, kontryhel, černý a zelený čaj, hořká čokoláda nebo banány. Opomenout nesmím ani můj oblíbený vývar (proč jej užívat se dočtete tady) a kvalitní červené víno. Opět doporučuji dostatečný příjem tekutin (obzvláště u velkých průjmů hrozí dehydratace) a opět rozhodně vynechejte cukr. Oblíbeným mýtem bývá doporučování Coca coly; tomu se doporučuji taktéž spíše vyhnout. 🙂

Ze srdce vám přeji, abyste svou dovolenou strávili bez výše uvedených obtíží a mohli tak svému tělu i mysli dopřát adekvátní odpočinek! 🙂

Miluji zdravý životní styl. Mou největší vášní je epigenetika, která naprosto změnila můj život. Díky tomu dnes vím, jak sebe a své nejbližší udržet ve zdraví a jaké potraviny jsou pro každého z nás ty nejvhodnější. Ukazuji lidem, jak vzít zdraví do vlastních rukou a být sami sobě lékařem. Jsem autorkou e-booku zdarma 9 tipů, jak si udržet či navrátit zdraví aneb epigenetika v praxi a také Kuchařky #bezcukru #bezlepku #bezlaktózy . Můj příběh si můžete přečíst zde >>.

Odeslat komentář

L-tryptofan - dobrá nálada na počkání
BENEDIKT LÉKAŘSKÝ - POSVĚCENÝ TRN