PROSINCOVÝ HERBÁŘ – tlusté střevo a zažívání

Prosinec nám většinou dává zabrat v mnoha oblastech. Konec roku s sebou totiž kromě vánoční pohody přináší i období zvýšeného stresu a dalších nástrah – cukroví a nadměrné konzumace čehokoliv. 🙂 Podívejme se společně na několik tipů, které vám pomohou zlepšit zažívání a podpořit váš mikrobiom ať už v oblasti stravování nebo dalších věcí, které můžete poměrně jednoduše zařadit do životního stylu.
 

KDYŽ SE ZAŽÍVÁNÍ HLÁSÍ O SLOVO

Tlusté střevo je orgánem, který je podle tradiční čínské medicíny považován za nejvíce namáhaný orgán právě v prosinci. Projevy toho, že něco není v pořádku, však můžeme velmi snadno vypozorovat kdykoliv během celého roku. Trápí vás často nadýmání, zácpy, průjem, nebo neprůchodnost střev? Nebo závažnější problémy jako je propustné střevo, gastroenteritida, kolitida, Crohnova choroba nebo hemeroidy. Pak jste na správném místě. 🙂

MIKROBIOM – POKLAD, KTERÝ JE POTŘEBA HÝČKAT

Naše střeva jsou plná mikroorganismů a bakterií. Správné prostředí, ve kterém mohou fungovat, je velmi důležité proto, aby mohly plnit svou funkci. Kromě trávení totiž velmi úzce ovlivňuje naši imunitu, zdravotní stav, psychické rozpoložení, ale i to, jak “spalujeme” a popř. budeme tloustnout.
 

PÁR TIPŮ, JAK SE STRAVOVAT

  • Konzumujte fermentované (=kvašené) potraviny (zelí, okurky, ředkvičky, kimchi nebo cokoliv dalšího vás napadne) a další probiotika (třeba kombuchu nebo kefíry), které předchází zánětům a podporují správné trávení. (Existují i ve formě doplňků stravy, které však doporučuji užívat po konzultaci tak, aby vám seděly přímo na míru.)
  • Věnujte se prebiotikům – nerozpustné vláknině, která prochází naším trávicím traktem a poskytuje vhodný prostor pro množení důležitých organismů. Zároveň pomáhá čistit naše střeva. Do jídelníčku tedy zařaďte potraviny, které obsahují její dostatek. Spoustu jí najdete třeba v kořenové (mrkev, petržel, celer…) nebo brukvovité zelenině (květák, kapusta, růžičková kapusta…), luštěninách a stranou nezůstává ani ovoce (maliny, rybíz, jahody…).
  • Půstujte. Dopřejte tělu čas na oddych a třeba 1x týdně mu odlehčete. Můžete si dát půst úplný nebo třeba “na vývaru”, pokud se na kompletní den bez jídla zatím necítíte. Mých kompletních 10 tipů, proč půstovat, najdete tady.
  • Pijte vývar. O vývaru už jste ode mě slyšeli nesčetněkrát a samozřejmě si jej neodpustím ani tady. 🙂 Jedna z nejlepších věcí, které pro své tělo a zažívání můžete udělat, je každé ráno vypít hrnek poctivého teplého vývaru. O jeho benefitech jsem psala v tomto článku.
  • Vynechejte potraviny, které jsou živnou půdou pro záněty a další komplikace – cukr, lepek, laktózu, tučné věci a omezte konzumaci masa.
  • Jezte pravidelně, v klidu a dostatečně žvýkejte.

BYLINKY NA PODPORU ZAŽÍVÁNÍ

Velmi důležité je i dodržování pitného režimu. Velmi spolehlivě můžete sáhnout po několika bylinkách, které mají na zažívání skvělý vliv a můžete si z nich připravit čaje, které nejen prospějí, ale budou ve většině případů i chutnat. 🙂 Pomoci může maliník, heřmánek, ostružiník, šalvěj, svízel, lopuch (kořen) nebo máta. Tu využijete i v kuchyni společně s majoránkou, hřebíčkem, tymiánem, bazalkou, oregánem (dobromysl), anýzem nebo lněným semínkem.
 
Sami vidíte, že správné zažívání by se skoro dalo nazvat alfou a omegou našeho zdraví a společně tomu můžeme jít snadno naproti. 🙂 Neváhejte se na mě obrátit v rámci některé z mých konzultací a já vám na této cestě ráda pomohu.

Miluji zdravý životní styl. Mou největší vášní je epigenetika, která naprosto změnila můj život. Díky tomu dnes vím, jak sebe a své nejbližší udržet ve zdraví a jaké potraviny jsou pro každého z nás ty nejvhodnější. Ukazuji lidem, jak vzít zdraví do vlastních rukou a být sami sobě lékařem. Jsem autorkou e-booku zdarma 9 tipů, jak si udržet či navrátit zdraví aneb epigenetika v praxi a také Kuchařky #bezcukru #bezlepku #bezlaktózy . Můj příběh si můžete přečíst zde >>.

Odeslat komentář

Aktuality listopad
Kvercetin - síla skrytá v jednoduchosti