Červnový herbář – tenké střevo

Tenké střevo je jedním z nejzásadnějších orgánů naší trávicí soustavy. Právě ono totiž rozhoduje o tom, jakou část živin z potravin dále vstřebáme do těla, a jaká část bude naopak odvedena pryč a následně vyloučena. Je tedy nasnadě postarat se o to, aby fungovalo co nejlépe a dodávat mu co nejlepší palivo pro naše tělo. Červen je pro péči o něj jako stvořený, tak se společně podívejme na několik tipů, jak mu prospět.

VE STŘEVECH NIC NEKONČÍ

Ale naopak toho mnoho začíná. 🙂 Dodávat tělu kvalitní potravu je základ, na tom se asi shodneme na první dobrou. Málokdy si ale už uvědomujeme, že teprve až naše střeva mají na svědomí to, v jaké míře z nich vstřebáme potřebné živiny. Dělá mi radost, že se do povědomí se začínají čím dál více dostávat informace o tom, co vše naše trávení ovlivňuje. Že nesouvisí pouze s hubnutím, tloustnutím a vylučováním, ale že zcela zásadně ovlivňuje náš zdravotní stav jako celek a obrovský přesah má i do normálního fungování naší psychiky a imunity. Za zmínku ještě stojí fakt, že činnost tenkého střeva rovněž velmi úzce souvisí se srdcem, které tradiční čínská medicína považuje za jeho párový orgán. Jak pečovat o něj, jsme probírali v herbáři minulý měsíc.

 

POTÍŽE S TENKÝM STŘEVEM

Tenké střevo se skládá ze tří částí – dvanáctníku, lačníku a kyčelníku. Průvodními obtížemi, které mohou narušení jedné z těchto částí provázet, jsou velmi často bolesti žaludku, nadýmání a průjem. Tyto symptomy pravděpodobně známe čas od času velmi dobře všichni. Ruku v ruce s nimi pak mohou jít problémy s páteří, slinivkou nebo sliznicí. Pokud nás ale trápí dlouhodobě, nemusí být úplně lehké přijít na to, že se jedná zrovna o tenké střevo. Níže mám pro vás několik tipů, které prospějí vašemu zažívání jako celku a rozhodně nic nezkazíte, pokud je zařadíte do každodenního života. Pokud máte pocit, že vás již potíže značně omezují, napište mi a v rámci konzultace určitě najdeme řešení.

 

TIPY, JAK SE STRAVOVAT

  • Odlehčete stravu – venku je krásně, teplo a spousta sluníčka. Naše těla většinou už ani neprahnou po sytých a hutných jídlech jako v zimě, tak je vyslyšme. Sahejme po zelenině, ovoci, sezónních potravinách, navštěvujme farmářské trhy a pořizujme jídlo, kterému je věnována péče a které má dobrý původ. 🙂 V tomto případě se kvalita skutečně vyplácí víc, než kdy jindy…

 

  • Mnohá zelenina zároveň slouží jako skvělá prebiotika. Obsahuje totiž nerozpustnou vlákninu, která ve střevech poskytuje prostor pro množení důležitých organismů a pomáhá střeva čistit. Je to například kořenová zelenina (mrkev, petržel, celer), dále třeba květák, kapusta, luštěniny a najdeme ji i v ovoci – například v malinách, rybízu nebo jahodách.

 

  • Fermentované (kvašené) potraviny pak zase poslouží jako skvělá probiotika, která pomáhají předcházet zánětům a podporují správné trávení. Vzpomeňte si třeba na zelí, okurky, ředkvičky, kimchi, kombuchu nebo kefíry. Kvasit můžete v podstatě skoro všechno, co vás napadne. Zároveň se pomalu ale jistě blíží sezóny sklizní na zahrádkách, tak si můžete udělat plán na domácí fermentování. 🙂

 

  • Omezte konzumaci masacukru mléčných výrobků. Všechny jsou pro tenké střevo náročné na trávení a velmi často bývají spouštěči nejrůznějších zánětů v těle, které následně vyvolávají další onemocnění. Pokud si říkáte, co budete jíst, spoustu inspirace najdete třeba v mojí kuchařce.

 

  • Pijte vývar! Je to poklad pro mikrobiom i trávení celkově. Skvěle funguje při prevenci a léčbě propustného střeva a já na něj již několik let nedám po ránu dopustit. 🙂 K čemu je dobrý a jak na něj se dozvíte tady.

 

  • Sahejte po bylinkách – maliník, heřmánek, ostružiník, šalvěj, svízel, lopuch (kořen) nebo máta. Tyto všechny můžete užívat například ve formě čajů a podpořit tak pitný režim, který je pro správné trávení rovněž zásadní. Majoránku, hřebíček, tymián, bazalku, oregáno (dobromysl), anýz nebo lněné semínko pak můžete pravidelně používat při vaření.

 

Zvolněte a mějte se hezky. Fakt! 🙂 Dělejte si radost, meditujte, pravidelně se hýbejte, buďte na sluníčku co nejvíce to jde a zkuste si během dne udělat alespoň chvíli jenom pro sebe a vypnout hlavu. Eliminace stresu je pro zdraví velmi důležitá. Pokud to navíc uděláte třeba mezi 13-15 hodinou, kdy je tenké střevo nejvíce aktivní, bude to boží!

Miluji zdravý životní styl. Mou největší vášní je epigenetika, která naprosto změnila můj život. Díky tomu dnes vím, jak sebe a své nejbližší udržet ve zdraví a jaké potraviny jsou pro každého z nás ty nejvhodnější. Ukazuji lidem, jak vzít zdraví do vlastních rukou a být sami sobě lékařem. Jsem autorkou e-booku zdarma 9 tipů, jak si udržet či navrátit zdraví aneb epigenetika v praxi a také Kuchařky #bezcukru #bezlepku #bezlaktózy . Můj příběh si můžete přečíst zde >>.

Odeslat komentář

Aktuality květen
L-tryptofan - dobrá nálada na počkání