L-tryptofan – dobrá nálada na počkání

No dobře, zas tak jednoduché to samozřejmě není… Pravdou však je, že L-tryptofan dokáže díky svému fungování podporovat mentální zdraví, emoční rovnováhu i třeba kvalitu spánku. Příznivě působí i na udržování optimální hmotnosti a podporuje relaxaci. Co se pod tímto názvem skrývá?
 

CO JE L-TRYPTOFAN?

L-tryptofan je jednou z tzv. esenciálních aminokyselin, která je v našem těle třeba pro další spoustu procesů. Jedná se však o látky, které si naše tělo neumí vyrobit samo a je tedy třeba mu je dodávat ve formě potravy; popř. prostřednictvím vhodných doplňků stravy. Opět tedy narážíme na to, že strava je zcela zásadním prvkem, který ovlivňuje spoustu dalšího. L-tryptofan se objevuje v živočišných i rostlinných bílkovinách. Najdeme ho v kuřecím a hovězím mase, v rybách (ideálně vždy s co nejlepším původem popř. z volného chovu), kešu oříšcích, dýňových semínkách, vejcích, fazolích, banánech, špenátu, spirulině, luštěninách apod.
 

JAK JE TO S TOU DOBROU NÁLADOU?

Dobrá nálada a správná funkce mozku závisí na stejné látce – serotoninu, který možná budete znát pod označením “hormon štěstí”. Ten pomáhá přenášet mozkové signály a mezi nervovými buňkami a ovlivňuje naše mozkové funkce, které následně působí na náš spáneknáladu i chutě. A právě L-tryptofan má na svědomí to, že ho naše tělo dokáže přirozeně produktovat. Pokud tedy konzumujeme dostatečné množství potravin, který jej obsahují, pomáháme tělu navozovat přirozené relaxační účinkynavozovat spánek a také třeba pomáhat s dobrým mentálním zdravím (zmírňování úzkostí, stresu apod.). Třešničkou na dortu může být to, že pomáhá regulovat chutě na sladkosti a suplementace L-tryptofanu může být vhodným doplňkem při snaze zhubnout.
 

BENEFITY L-TRYPTOFANU

 
  • Podpora kvality spánku – díky svým zklidňujícím účinkům napomáhá ke klidnějšímu spánku, který se pak v komplexním měřítku samozřejmě projevuje i na našem zdraví. Serotonin totiž úzce souvisí i s tvorbou melatoninu, hormonu ovlivňujícího náš spánkový cyklus. Posuďte sami, o kolik kvalitnější máte den, pokud se dobře vyspíte. Dostatečný spánek a jeho kvalita je skutečně věc, které není radno podceňovat. 🙂 A skvělá zpráva je, že se na něm dá pracovat i zcela přírodní cestou bez používání chemických léčiv.

  • Zlepšení nálady, zmírňování příznaků deprese – o tzv. “hormonu štěstí” se již zmiňuji výše. Serotonin je mocnou zbraní při ovlivňování dobré nálady, úzkostí i zmírňování stresu. Suplementaci L-tryptofanu tedy můžeme ocenit při zvýšených stresových situacích a náročnějších životnějších obdobích, která nás čas od času potkají asi každého.

  • Podpora trávení – až 95 % serotoninu (hormonu štěstí) vzniká v našich střevech a opět právě díky L-tryptofanu. V souvislosti s fakty, která jsme si řekli výše z toho vyplývá jednoduchý fakt – a sice, že strava maximálně ovlivňuje i naše psychické rozpoložení, v neposlední řadě pak i paměťschopnost učit se a vstřebávat nové informace a dokonce i sexualitu.

Hubnutí a podpora fyzické výkonnosti jsou pak dalšími dvěma oblastmi, ve kterých může hrát roli. Samozřejmě na něj nelze spoléhat a pro všechny oblasti je potřeba nasadit své vlastní úsilí. Opět tu bude hrát prim změna stravování a úprava životního stylu – zkrátka a dobře – převzetí zodpovědnosti do vlastních rukou. Já vám s tím moc ráda poradím v rámci konzultace, kde můžeme probrat, zda je suplementace L-tryptofanu vhodná i pro vás.

Miluji zdravý životní styl. Mou největší vášní je epigenetika, která naprosto změnila můj život. Díky tomu dnes vím, jak sebe a své nejbližší udržet ve zdraví a jaké potraviny jsou pro každého z nás ty nejvhodnější. Ukazuji lidem, jak vzít zdraví do vlastních rukou a být sami sobě lékařem. Jsem autorkou e-booku zdarma 9 tipů, jak si udržet či navrátit zdraví aneb epigenetika v praxi a také Kuchařky #bezcukru #bezlepku #bezlaktózy . Můj příběh si můžete přečíst zde >>.

Odeslat komentář

Červnový herbář - tenké střevo
ČERVENCOVÝ HERBÁŘ - PRŮJEM VS. ZÁCPA