Zdroje Omega 3 v potravinách
Pro přísun z běžně dostupných potravin, které patří mezi nejlepší zdroje Omega 3 v živočišných zdrojů, se zaměřte především na: losovový kaviár, makrely, ústřice, sardinky, tresky nebo krevety – samozřejmě zde platí velký zřetel na kvalitu potravin. Z rostlinných zdrojů se pak nabízí lněná, konopná nebo chia semínka, vlašské ořechy, růžičková kapusta, edamame fazole nebo třeba nori a wakame řasy.
A teď to hlavní – k čemu nám vlastně jsou?
- Vývoj plodu v těhotenství – jsou zásadní při vývoji celého plodu, zcela esenciální vliv pak mají na vývoj jeho mozku.
- Kognitivní funkce – DHA je důležitou strukturní částí nervových buněk a její deficit tak zcela jistě může vést ke zhoršení všech kognitivních funkcí, i ke zhoršení emoční pohody a sociálního chování. Nejvýrazněji to platí u dětí cca do 2 let. Už víte, proč si tak “získal na oblibě” rybí tuk? Příznivý vliv byl prokázán i při ADHD a nebo třeba při prevenci Alzheimerovy choroby.
- Záněty – stěžejní roli hrají omega 3 při zánětlivých procesech v těle – resp. jejich elminaci. Když to přehnaně zjednoduším – pokud budete jíst dostatečné množství těchto kyselin, je to jedna z nejdůležitějších faktorů, jak se zánětem mnoha typů bojovat.
- Kardiovaskulární onemocnění – nezastupitelnou roli má i u kardiovaskulárních onemocnění a pravděpodobně patří mezi nejznámější oblast jejich příznivého působení. Snižují cholesterol, krevní tlak, riziko srdečních arytmií i žilní trombózy. Dostatečný příjem těchto kyselin je důležitý pro zdravý srdeční vývoj a funkci nejen v dětství, ale i v dospělosti.
Pokud řešíte potíže spojené právě s kardiovaskulárním systémem, neměl by vám ujít červencový herbář, ve kterém najdete tipy na bylinky, které podporují jeho normální funkci, a nebo moje první Epi výzva, která vám pomůže vzít jednoduše zodpovědnost za zdraví do vlastních rukou a která se tento měsíc věnuje právě souvisejícímu tématu.