9 tipů, jak vyzrát na podzim

Podzim bývá pro mnohé z nás značně kontrastuplným obdobím. Na jedné straně se radujeme z babího léta, posledních zbytků slunečních paprsků a nádherných přírodních scenérií, které příroda dovede vykouzlit. Zároveň však začíná být brzy tma, teploty klesají k nule, pod kabát nám občas fouká víc, než bychom chtěli a s ubývajícím sluníčkem mnohdy značně kolísá i naše nálada. Pojďme se tedy dnes společně podívat na to, jak předejít podzimním chmurům. 🙂

 

1. DBEJTE NA SPÁNEK

Značná část přírody se připravuje rovnou na spánek zimní, ale to si my zkrátka úplně dovolit nemůžeme. 🙂 Dbejte tedy alespoň na to, ať je ten váš co nejkvalitnější. Pravidelnost spánku a jeho dostatečná doba má totiž vliv nejen na naše psychické rozpoložení, ale i na spoustu dalších procesů v těle. Pokud máte problémy s usínáním, zkuste si začít pravidelně před spaním dělat třeba čaj z heřmánku, meduňky nebo kozlíku.

 

2. HÝBEJTE SE

Pohyb dělá dobře nejen tělu, ale především hlavě, takže lenost stranou. 🙂  Záplava endorfinů a dopaminu, které se nám při cvičení vyplavují, umí dělat doslova divy. Nemusíte hned trhat rekordy, ani chodit 3x týdně do fitka. Vyberte si aktivitu, která vás bude bavit a naplňovat. I delší procházky v přírodě jsou pohyb. Navíc můžete spojit příjemné s užitečným a věnovat se sběru podzimních plodů a bylinek, které můžete aktuálně v přírodě najít. Tipy na to, co teď sbírat, najdete třeba tady. A pokud nevíte, jak se začít hýbat, inspirujte se třeba tady – 10 tipů, jak (se) začít hýbat.

 

3. JEZTE KVALITNĚ

Jídlo patří společně se spánkem a pohybem mezi 3 velmi důležité pilíře. To, že máme jíst pravidelně, pestře a hlavně z kvalitních surovin, na nás vykukuje v každém druhém článku / podcastu / videu. Ale řídíme se tím doopravdy? 🙂 Vydejte se na farmářské trhy a poohlédněte se po lokálních sezónních surovinách. I v tomto období je jich dostupná spousta – dýně, ořechy, řepa, kořenová zelenina, brambory, kadeřávek… a dá se toho o z nich tolik vykouzlit. 🙂 S inspirací vám může pomoci třeba moje Kuchařka #bezcukru #bezlepku a #bezlaktózy. 

 

4. PIJTE VÝVAR

Jen máloco mě umí po ránu vzpružit jako šálek čistého, horkého a hlavně kvalitního vývaru. V chladných ránech dokáže nejen příjemně zahřát, udělat dobře v břiše, ale dodá vám i porci potřebné ranní energie. Neuvěřitelnou službu udělá zároveň vašemu mikrobiomu a trávení, má vysoký obsah minerálů a vitamínů a posiluje střevní bariéru. Ne nadarmo se říká, že nemoc začíná ve střevech. 🙂 Mých 10 tipů, jak na kvalitní vývar najdete tady

 

 

5. SLUŇTE SE

Hlavně venku a co nejvíce to jde. Zkuste pochytat co nejvíce slunečních paprsků, které jednak sami o sobě dokáží zvednout náladu, ale zároveň tělu dodávají i důležitý vitamin D3. Vzhledem k podnebnímu pásmu, ve kterém se nacházíme je zároveň ideální čas na to, začít vitamin D3 doplňovat i ve formě suplementů. O jeho důležitosti a všech pro, proč jej začít suplementovat, najdete v tomto článku.

 

6. DOPLŇUJTE DOBROU NÁLADU

Někdy je toho na nás ale zkrátka moc, a souběh okolních událostí nás zkrátka semele. Zkuste v tomto případě sáhnout po kozlíku, třezalce nebo meduňce. Udělat si z nich můžete šálek horkého čaje, který pomůže zklidnit vaše myšlenky a vypořádat se s nadměrným stresem. Mezi moje další oblíbence patří šišák bajkalský, magnesium nebo L-Tryptofan. S jejich užíváním vám ráda poradím v rámci konzultace.

7. HRAJTE SI S TEPLOTOU

Patříte mezi ty, kterým na podzim začnou mrznout ruce a nohy a jen stěží se dokážete zahřát? Zaměřte se na termoregulaci. Vystavujte záměrně svoje tělo chladu i teplu a pomozte mu tak se do budoucna lépe přizpůsobovat výkyvům teplot. Rájem pro tělo v tomto období bývají sauny, ale i opačný extrém – studené řeky, rybníky a lesní tůňky. Ano, je i výborný čas na to, začít s otužováním. Termoregulaci jsem věnovala celý srpnový herbář, ve kterém najdete tipy, jak začít i to, které bylinky vám mohou s promrzlým tělem pomoct. 

 

8. ZKUSTE MEDITOVAT

Podzim je sám o sobě obdobím, které nás mnohdy láká zalézt dovnitř. Zkuste to vzít doslova a věnovat čas svému nitru v rámci meditace. Pomůže vám zklidnit hlavu, uvolnit se, zmírnit stres, lépe usínat, mít kvalitnější spánek a s mnohým dalším. Pokud vás meditace láká a nevíte, jak na ni, můžete vyzkoušet můj třítýdenní on-line kurz meditace Vipassana, který je určen pro naprosté začátečníky a ve kterém vás meditací krok za krokem provedu. 

 

9. POSLOUCHEJTE

A tím nemyslím mě ani nikoho dalšího. 🙂 Poslouchejte hlavně sami sebe a své tělo. Najděte si čas na to, co vás baví a co jste třeba dlouho odkládali na “až”. Zkuste nové věci a nebo oprašte ty staré, které vám dělaly radost dříve a na které jste třeba pod náloží povinností zapomněli. Nebojte se experimentovat, ale zároveň se nenuťte nikam, kam nechcete, a naslouchejte svému tělu. Jsem si jistá, že vám to náležite oplatí. 🙂

Miluji zdravý životní styl. Mou největší vášní je epigenetika, která naprosto změnila můj život. Díky tomu dnes vím, jak sebe a své nejbližší udržet ve zdraví a jaké potraviny jsou pro každého z nás ty nejvhodnější. Ukazuji lidem, jak vzít zdraví do vlastních rukou a být sami sobě lékařem. Jsem autorkou e-booku zdarma 9 tipů, jak si udržet či navrátit zdraví aneb epigenetika v praxi a také Kuchařky #bezcukru #bezlepku #bezlaktózy . Můj příběh si můžete přečíst zde >>.

Odeslat komentář

Aktuality říjen
OPC aneb Proč neplivat pecky