Říjnový herbář

Léto už oficiálně odevzdalo žezlo podzimu. Převážná část rostlin už ztratila listy, květy i plody a stahuje mízu ke kořenům. My se tentokrát primárně vyhneme ucpaným nosům, rýmám, nachlazením a souvisejícím podzimním chmurům, a budeme se celý měsíc věnovat tématu, které naopak náladu dokáže většinou značně zvednout a tím je strava a s ní ruku v ruce jdoucí trávení.

Pampeliška  (smetanka lékařská)  (Taraxacum officinale)

Rostliny na podzim ukládají do kořenů to nejlepší, co mají. Zatímco tedy pampeliškové listy do salátu a med z květů necháme raději na jarní sezónu, říjen je ideálním obdobím právě pro sběr podzemní části této rostliny – kořenu. Čaj z něj je především výborným pomocníkem na podporu trávení. Obsahuje mj. inulin, který je zdrojem energie pro střevní bakterie a má prebiotický efekt. Tlustému střevu bychom se navíc na podzim měli intenzivně věnovat i z pohledu tradiční čínské medicíny a jak mu jednoduchou cestou poskytnout hodnotnou péči vám již brzy prozradíme   Využití: močové cesty, ledvinové kameny, podpora trávení, nechutenství, zácpa, průjmy. ❗️ Francouzi označují lidově pampelišku díky jejím močopudným vlastnostem termínem “pissenlit”, což znamená “čůrat do postele”. Před spaním tedy opatrně! 😆

Šípek (Fructus cynosbati)

Plody růže šípkové jsou jedny z posledních, které můžeme touto dobou v přírodě objevit. Šípkový čaj nebo marmeláda nesměli chybět ve spížích našich babiček, takže pokud se při toulání přírodou ocitnete blízko šípku, neváhejte ani minutu a plody si s sebou nasbírejte. Zcela s přehledem je totiž můžeme zařadit mezi krále Vitaminu C. A u králů ještě chvíli zůstaneme.   Využití: močové cesty, snižuje cholesterol, ledvinové a žlučové kameny, zadržování vody, podpora imunity  ❗️ Pohádku O šípkové Růžence není třeba představovat. Nicméně verze, kterou nám předčítaly babičky, je oproti té původní od italského pohádkáře G. Basileho poměrně slabý odvar. Ta totiž praví, že Růženka poté, co se píchne do prstu neusne, ale rovnou zemře. Otec ji nechá zamknout ve věži, kde ji v mezičase navštíví cizí král, který jí v tomto stavu vyrobí hned 2 děti. Happyend přichází ve chvíli, kdy se malé děvče zakousne princezně do prstu a podaří se jí z prstu trn vysát. Přesnou verzi si můžete přečíst v jeho knize Pentameron. 😆   

Proskurník lékařský (Althaea officinalis)

Sílu svých kořenů nám v říjnu může nabídnout i proskurník. Patří mezi sliznaté rostliny, které ač na první pohled mohou znít nedůvěryhodně, neuvěřitelně prospívají našemu tělu. Sliznice  proskurníku chrání ty naše před působením škodlivých látek, usnadňují odkašlávání, používají se třeba i při prořezávání prvních zoubků u dětí. Nejčastěji se s ním setkáme ve formě čaje a například v synergii se zázvorem a mátou dělá divy.    Využití: nachlazení, léčba kašle a horních cest dýchacích, protizánětlivé účinky – ústní dutina ❗️ Z kořene proskurníku se skutečně vyráběly předchůdci dnešních Marshmallow bonbonů. Díky sliznaté lepkavé konzinstenci kořene z něj francouzi pomocí rozehřátí s cukrem a dalších přísad vytvořili fenomén dnešních amerických táboráků. 😆 Mezi další rostliny, které můžeme v říjnu stihnout v “kondici” jsou jalovec obecný (plod), kostival lékařský, křen selský, lopuch, kozlík lékařský nebo libeček lékařský (kořeny). Ale o těch zase třeba příště. V případě, že se rozhodnete jednotlivé bylinky začít užívat, nezapomeňte se podívat na případné kontraindikace. I při užívání darů přírody platí, že co je pro jednoho lékem, může být pro dalšího jedem. Se všemi výše uvedenými rostlinami pracuji v rámci své diagnostiky. Pokud si nejste jisti, zda jsou pro vás konkrétní bylinky vhodné, domluvte si konzultaci – osobně nebo on-line.   

Miluji zdravý životní styl. Mou největší vášní je epigenetika, která naprosto změnila můj život. Díky tomu dnes vím, jak sebe a své nejbližší udržet ve zdraví a jaké potraviny jsou pro každého z nás ty nejvhodnější. Ukazuji lidem, jak vzít zdraví do vlastních rukou a být sami sobě lékařem. Jsem autorkou e-booku zdarma 9 tipů, jak si udržet či navrátit zdraví aneb epigenetika v praxi a také Kuchařky #bezcukru #bezlepku #bezlaktózy . Můj příběh si můžete přečíst zde >>.

Odeslat komentář

Podcast se mnou #1 - O epigeneticke fytoterapii
Vitamín D3 - Sluníčko v kapslích