Vitamín D3 – Sluníčko v kapslích

Kam nemůže Slunce, tam musí doktor

S ubývajícími slunečními paprsky začínají paralelně ubývat nejen úsměvy a dobrá nálada, ale naše tělo má k dispozici i mnohem méně Vitaminu D3, který z jeho paprsků můžeme čerpat. Déčko (neboli kalciferol) má velmi důležitý vliv na výstavbu kostní tkáně, ovlivňuje imunitní systém, podporuje hubnutí a pomáhá udržovat ve formě svaly. Dokonce má co dočinění i s takovými strašáky, jako je osteoporóza, cukrovka nebo roztroušená skleróza. Vyskytuje se ve formě D2 (rostlinný původ) a D3 (živočišný původ), jenž je pro lidské tělo zásadní, a na který se v dnešním článku zaměřím.

Proč ho mít dostatek?

Dostatek Vitaminu D3 je důležitý napříč všemi věkovými kategoriemi. Podle odhadů trpí jeho nedostatkem až 70 % populace evropské populace. Ačkoliv se odborná veřejnost zdráhá přímo říci, že by některou z níže uvedených neduhů nedostatek D3 napřímo způsoboval, jistá korelace s jeho nedostatkem se prokazatelně ukazuje. 

Kde ho vzít?

I zde se potvrzuje, že ty nejlepší věci jsou zadarmo. Nejlepším zdrojem Vitaminu D3 je totiž sluníčko, ze kterého jej lidské tělo vstřebává pokožkou. Vystavujte se tedy slunečním paprskům, jak jen je to možné – všichni dobře víme, jaké pohlazení na těle i na duši to je – obzvláště v podzimním období. (Pozor na užívání krémů s UV faktorem, které opět vstřebávání D3 minimalizují!) S přihlédnutím ke všem benefitům níže si ho možná nyní začnete vážit ještě mnohem víc. 🙂 Dny se nám nyní krátí, takže se klidně až do léta nebojte sáhnout i po jeho “kapslové formě”. Od září do května jej (obzvlášť v našem klimatickém pásmu) bez obav můžeme zařadit mezi denní suplementaci. Objednat si ho můžete třeba u mě na e-shopu.

Mezi jeho další významné zdroje patří i některé potraviny. Jedná se především o rybí tuk, vaječný žloutek, játra a mléko. 


Už i maminka Edy Součka v Obecné škole věděla, že D3 je dobrý “na kosti, na krev, na všecko…!” 🙂

Benefity Vitaminu D3

  • Zdravé kosti a snížení rizika osteoporózy – výstavba kostní tkáně patří mezi nejznámější funkci D3. Prostřednictvím řady mechanismů (např. trávení) reguluje rovnováhu vápníku a fosforu v těle a přispívá tak správnému růstu a vývoji kostí. Těžko tak budeme hledat období, kde by byla potřeba D3 zanedbatelná. Zásadní je např. U žen po menopauze, pro těhotné ženy, jelikož jeho dostatek ovlivňuje následný správný vývoj kostí jejich dětí v raném věku (prevence křivice), děti jej potřebují pro dostatečný vývoj svalů a minimalizace nadměrného tvoření tukové tkáně, v pokročilejším věku zajišťuje snížení rizika osteoporózy. 

 

  • Posílení imunity – D3 pomáhá bránit vzniku a rozvoji autoimunitních onemocnění jako jsou roztroušená skleróza, zánětlivá onemocnění střev nebo třeba lupus. 

 

  • Cukrovka – výzkumy ukazují značnou souvislost mezi hladinou D3 a cukrovkou 1. i 2. typu i předcházením vzniku (u typu 2). To znamená, že s dostatečnou hladinou D3 klesá pravděpodobnost, že u nás tento civilizační fenoménem propukne. 

 

  • Srdce – D3 se ukazuje i jako velmi dobrá prevence kardiovaskulárních onemocnění – infarktu myokardu, anginy pectoris, srdečních selhání i mozkových příhod.

 

  • Nádory – výzkumy posledních se zaměřují na Vitamin D3 v souvislosti s prevencí a léčbou nádorových onemocnění a přináší zajímavé výsledky zejména u některých typů rakovinových onemocnění (nádory prsu, prostaty, vaječníků či rakovinu tlustého střeva).

Je vhodný i pro mě?
Pokud si nejste jisti, jestli máte Vitamin D3 mezi suplementaci zařadit, objednejte se na konzultaci a společně se na to podíváme. 

 

-em

Zdroj: www.epivyziva.cz

Miluji zdravý životní styl. Mou největší vášní je epigenetika, která naprosto změnila můj život. Díky tomu dnes vím, jak sebe a své nejbližší udržet ve zdraví a jaké potraviny jsou pro každého z nás ty nejvhodnější. Ukazuji lidem, jak vzít zdraví do vlastních rukou a být sami sobě lékařem. Jsem autorkou e-booku zdarma 9 tipů, jak si udržet či navrátit zdraví aneb epigenetika v praxi a také Kuchařky #bezcukru #bezlepku #bezlaktózy . Můj příběh si můžete přečíst zde >>.

Post your comment

Říjnový herbář
Říjnové aktuality