ZÁŘIJOVÝ HERBÁŘ – bylinky na slezinu a slinivku

Slinivka a slezina jsou dva orgány, které mají podle tradiční čínské medicíny vrchol své činnosti právě nyní v září, zároveň v tomto období bývají nejvíce oslabené. Pojďme se tentokrát společně podívat na to, jak tyto orgány posilovat, co jim prospívá a jaké bylinky použít, když už cítíme, že něco není v pořádku.

Slinivka – továrna na trávicí enzymy
Slinivka patří mezi orgány, které zásadně ovlivňují naše trávení. Enzymy, které produkuje, nám umožňují trávit potravu, vstřebávat živiny do organismu a zároveň se v ní tvoří inzulin a glukagon, které pomáhají udržovat normální hladinu cukru v krvi. Není tedy divu, že problémy s ní se nejčastěji pojí s následujícími potížemi: bolest břicha, nechutenství, úbytek/příbytek na váze, změna stolice, cukrovka či akutní záněty projevující se prudkými bolestmi v nadbřišku, nejrůznějších nevolnostech, horečkou, škytavkou, dezorientací… Poznáváte něco z toho?
 
Po jakých bylinkách sáhnout?
Skořice, brusnice borůvka (list i plod), hluchavka (list i květ) i kořen z pampelišky mají na problémy se slinivkou blahodárný účinek. Sáhnout můžete ale klidně i po lékořici, heřmánku, měsíčku, zeměžluči či hořci nebo mateřídoušce. Nejefektivnější je samozřejmě sáhnout po kombinaci vztahující se přímo k vašemu konkrétnímu problému. A od toho jsem tu já.
 
Slinivce taktéž můžete prospět zdravými životním stylem a hlavně zdravou stravou; blahodárné jsou pro ni vývary (proklik) a veškerá podzimní sezónní zelenina – ideálně tepelně upravená. Pro inspiraci můžete sáhnout třeba do mojí kuchařky.
 
Slezina – lymfatický orgán bez kterého (ne)můžeme žít
Slezina nám v těle funguje jako pomyslný krevní filtr a zároveň umí produkovat specifické látky sloužící k boji proti určitým typům (meningokok, pneumokok a hemofilus) bakterií. Pokud nefunguje optimálně, zvětšuje se a zadržuje v těle velké množství toxinů, které následně nepříznivě ovlivňují tělesné procesy. Pokud jsou vám dobře známy silné bolesti v nadbřišku, zrychlený puls (tachykardie), snížený krevní tlak, bledost, pocení nebo máte třeba nadměrnou chuť na sladké či sklony k přejídání, je možné, že jednou z příčin, která připadá v úvahu, je právě slezina.
I u sleziny opět narazíme na to, že ji velmi příznivě ovlivňuje zdravá a hlavně pravidelná strava.

Bylinková lékárnička na slezinu
Pokud víte, že máte se slezinou něco v nepořádku, mohu vám z přírodních zdrojů doporučit hořec, puškvorec, sléz, pampelišku, petržel a opět i mateřídoušku. Do přesného vytipování bych se opět raději pouštěla až v rámci konzultace. V této oblasti totiž víc než kde jinde platí, že se nedá příliš paušalizovat. 🙂

Miluji zdravý životní styl. Mou největší vášní je epigenetika, která naprosto změnila můj život. Díky tomu dnes vím, jak sebe a své nejbližší udržet ve zdraví a jaké potraviny jsou pro každého z nás ty nejvhodnější. Ukazuji lidem, jak vzít zdraví do vlastních rukou a být sami sobě lékařem. Jsem autorkou e-booku zdarma 9 tipů, jak si udržet či navrátit zdraví aneb epigenetika v praxi a také Kuchařky #bezcukru #bezlepku #bezlaktózy . Můj příběh si můžete přečíst zde >>.

Odeslat komentář

Eva - mnohaleté problémy s nohama, otoky, špatný spánek
GURMAR - bojovník s vysokým cukrem