Šišák – když je úzko vám nebo vašim kloubům

  • Home
  • Články
  • Šišák – když je úzko vám nebo vašim kloubům
V tradičním léčitelství se šišák bajkalský používal k léčení celé řady nemocí doslova od nepaměti. Dostal se k nám z Dálného východu, ale dá se bez problémů pěstovat i v našich podmínkách. Svůj název dostal podle tvaru svých květů, ale pro léčebné účely se využívá hlavně jeho kořen. V současnosti se tato modře kvetoucí trvalka opět postupně pomalu dostává čím dál víc do popředí. Až si přečtete, s čím vším si umí poradit, pochopíte proč. 🙂
 
  • Úzkosti, stres, deprese – účinné složky, které šišák obsahuje, dokáží překonat bariéru mezi krevním oběhem a mozkem a – zjednodušeně řečeno – díky tomu může působit přímo na mozek. Dokáže účinně tlumit úzkost, ale přitom nemá vyloženě sedativní účinky, takže nezpůsobuje ospalost nebo útlum pozornosti a lze jej, oproti jiným přípravkům, používat např. při řízení. Významný vliv byl prokázán i při snižování stresu a ukazuje se, že má i antidepresivní efekt a to opět bez vedlejších účinků typických pro antidepresiva. Díky výše uvedenému zklidňujícímu efektu pak může napomáhat i všem, kteří trpí poruchami spánku.

 

  • Pozornost – v souvislosti s výše uvedeným může tato vlastnost znít poněkud paradoxně, v každém případě bylo prokázáno, že šišák má schopnost poměrně účinně zvyšuje pozornost, což se může hodit např. při hyperaktivitě (ADHD), či dalšími problémy spojenými s udržením pozornosti.

  • Osteoporóza a kloubní onemocnění – šišák podporuje mineralizaci kostí a zároveň brání jejich ztrátám – ne kostí, ale minerálů. 🙂 Příznivý vliv má na celou jejich výstavbu. Výborný je i při artróze, kdy zmírňuje bolest, zvyšuje pohyblivost poškozených kloubů a snižuje celkový zánět.

  • Kognitivní funkce – Celkově má velmi pozitivní vliv na mozkové buňky a může hezky přispívat k prevenci i léčbě Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby. Podporuje tvorbu nových mozkových buněk a dokáže tak zmírnit úbytek paměťových schopností související s věkem či právě se zmíněnými onemocněními.

  • Obezita – pokud se snažíte zhubnout, šišák vám s tím může pomoci a to díky jeho protizánětlivému působení. Obezita je totiž velmi často provázena právě celotělovým zánětem, který hubnutí znesnadňuje. Zároveň zmírňuje následky nezdravého stravování (s vysokým podílem tuků) a pomáhá tím např. našim játrům. To však, prosím, rozhodně neberte jako spásné řešení prohřešků ve stravování. 🙂

  • Nádorová onemocnění – Tradiční čínské léčitelství šišák vyloženě doporučuje pro zvýšení obranyschopnosti proti rakovině. I novodobějšími výzkumy pak bylo prokázáno, že šišák dokáže velmi dobře potlačovat buněčný růst nádorových buněk. Zároveň umí chránit DNA buněk proti poškození látkami z cigaretového kouře.

  • Nemoci srdce a cév, diabetes – Ukazuje se, že příznivý vliv může mít šišák i na hladinu cholesterolu v krvi, čínská medicína jej pak např. užívá i při léčbě vysokého krevního tlakuaterosklerózy a křečových žil. Dále efektivně snižuje hladinu glukózy v krvi a může tak být využíván při prevenci diabetu.
 
Celkově má na tělo příznivý vliv i schopností celkově potlačovat průběh všech nežádoucích zánětlivých procesů, přímý vliv má i na posilování celkoví imunity, potlačuje bakteriové infekce (např. zlatý stafylokokchlamydie), efektivně ničí původce plísňových onemocnění (kvasinky rodu Candida) a pozitivně ovlivňuje tvorbu červených krvinek a může být tedy nápomocen i při chudokrevnosti. Ženy jej mohou využívat při léčbě endometriózy a příznivě působí i při řadě ledvinových potíží.
 
Šišák zároveň velmi dobře působí v synergii s dalšími extrakty. Pokud cítíte, že by vám mohl být nápomocen v některé z výše uvedených oblastí, ozvěte se mi a najdeme spolu tu nejlepší kombinaci. 🙂
 
Zdroj: www.epivyziva.cz 

Miluji zdravý životní styl. Mou největší vášní je epigenetika, která naprosto změnila můj život. Díky tomu dnes vím, jak sebe a své nejbližší udržet ve zdraví a jaké potraviny jsou pro každého z nás ty nejvhodnější. Ukazuji lidem, jak vzít zdraví do vlastních rukou a být sami sobě lékařem. Jsem autorkou e-booku zdarma 9 tipů, jak si udržet či navrátit zdraví aneb epigenetika v praxi a také Kuchařky #bezcukru #bezlepku #bezlaktózy . Můj příběh si můžete přečíst zde >>.

Odeslat komentář

Březnový herbář - žlučník
Jirka – slepé střevo, tinitus, únava, nadváha