Jak poznat, že je se žlučníkem něco špatně?
Strava je alfa a omega
Ano, už zase. 🙂 Žlučníku nedělají dobře smažená, těžká nebo příliš ostrá jídla. Stejně neblahý vliv na něj má i přemíra cukru i nadměrného množství tuku – v jídle i na těle. Případná nadváha je tedy jedna z prvních věcí, se kterou byste měli zatočit. 🙂 Pestrá a vyvážená strava během celého roku je základem. Inspirovat se můžete třeba v mojí kuchařce, která je plná receptů bez lepku, bez cukru a bez laktózy, a která vám může posloužit jako dobrý odrazový můstek.
Bylinky na žlučník
Zeměžluč, pelyněk, jablečník, vachta, řepík, smetanka lékařská, puškvorec, rdesno ptačí, ostropestřec. Víte, co spojuje všechny tyto rostliny? V první řadě to, že mají na žlučník velmi dobrý vliv. Ta horší zpráva může být to, že si na nich většinou moc nepochutnáte. Většinu z nich totiž spojuje další vlastnost a to je jejich velmi hořká chuť, kterou ocení skutečně pouze žlučník. :). Ale najdou se i výjimky – např. meduňka, máta, čekanka nebo měsíček. Výbornou péči mu rovněž poskytuje extrakt z kurkumy – kurkumin.
Jak o žlučník pečovat preventivně?
Kromě zdravého stravování, o kterém jsme si řekli výše, můžete (nejen) v rámci jarní očisty zkusit praktikovat půsty. Půst můžete pojmout buď tak, že třeba na nějaký čas vynecháte konzumaci masa a odlehčíte tak svému trávení. Druhou variantou pro větší dobrodruhy 🙂 jsou pak půsty úplné, tedy pouze na vodě. Přečtěte si třeba můj článek 10 důvodů, proč držet půst nebo o tom, jak jsem 7 dní nejedla vůbec.