Březnový herbář – žlučník

Nastává období, kdy se příroda pomalu probouzí ze zimního spánku a začíná věnovat péči přípravám na jaro. A do stejných příprav bychom se měli vrhnout i my. Stejně jako příroda totiž potřebuje naše tělo dostatečnou energii k tomu, aby se mohlo na jaře znovu pořádně nadechnout. S jarním obdobím přichází období půstů, jarních detoxů, očist a zároveň se můžeme začít těšit i na první přílivy sluníčka. Podle tradiční čínské medicíny je březen měsícem žlučníku. Pojďme se podívat, jak ho podpořit.
 

Jak poznat, že je se žlučníkem něco špatně?

Žlučník umí pěkně potrápit. Mezi jeho nejznámější onemocnění patří pravděpodobně zánět. Ten vzniká velmi často ruku v ruce se žlučovými kameny (obvykle tvořenými z cholesterolu), které zabraňují odtoku žluči a tím se začne následně rozvíjet infekce. Tu však mohou způsobit i střevní bakterie, případně se do něj může dostat i přímo z krve. Žlučníkový záchvat (neboli kolika) pak nastává v případě, kdy se odtokem žluče uvolní žlučový kámen a ucpe její vývod. Nejčastěji ho vyvolává konzumace tučných jídel. Potíže se žlučníkem doprovází většinou tvrdé břicho, akutní bolest břicha, teploty, ale třeba i migrény a nechutenství, popř. zvracení. Akutní stavy rozhodně není radno podceňovat, pozornost však můžeme věnovat prevenci.
 

Strava je alfa a omega

Ano, už zase. 🙂 Žlučníku nedělají dobře smažená, těžká nebo příliš ostrá jídla. Stejně neblahý vliv na něj má i přemíra cukru i nadměrného množství tuku – v jídle i na těle. Případná nadváha je tedy jedna z prvních věcí, se kterou byste měli zatočit. 🙂 Pestrá a vyvážená strava během celého roku je základem. Inspirovat se můžete třeba v mojí kuchařce, která je plná receptů bez lepku, bez cukru a bez laktózy, a která vám může posloužit jako dobrý odrazový můstek. 

 

Bylinky na žlučník

Zeměžluč, pelyněk, jablečník, vachta, řepík, smetanka lékařská, puškvorec, rdesno ptačí, ostropestřec. Víte, co spojuje všechny tyto rostliny? V první řadě to, že mají na žlučník velmi dobrý vliv. Ta horší zpráva může být to, že si na nich většinou moc nepochutnáte. Většinu z nich totiž spojuje další vlastnost a to je jejich velmi hořká chuť, kterou ocení skutečně pouze žlučník. :). Ale najdou se i výjimky – např. meduňka, máta, čekanka nebo měsíček. Výbornou péči mu rovněž poskytuje extrakt z kurkumy – kurkumin. 

 

Jak o žlučník pečovat preventivně?

Kromě zdravého stravování, o kterém jsme si řekli výše, můžete (nejen) v rámci jarní očisty zkusit praktikovat půsty. Půst můžete pojmout buď tak, že třeba na nějaký čas vynecháte konzumaci masa a odlehčíte tak svému trávení. Druhou variantou pro větší dobrodruhy 🙂 jsou pak půsty úplné, tedy pouze na vodě. Přečtěte si třeba můj článek 10 důvodů, proč držet půst nebo o tom, jak jsem 7 dní nejedla vůbec

Ale pozor, půsty nejsou pro každého (nejsou doporučovány např. při potížích se štítnou žlázou nebo při onemocněních souvisejících s úbytkem svalové hmoty). Půsty i potíže se žlučníkem společně samozřejmě můžeme probrat v rámci konzultace
 
 

Miluji zdravý životní styl. Mou největší vášní je epigenetika, která naprosto změnila můj život. Díky tomu dnes vím, jak sebe a své nejbližší udržet ve zdraví a jaké potraviny jsou pro každého z nás ty nejvhodnější. Ukazuji lidem, jak vzít zdraví do vlastních rukou a být sami sobě lékařem. Jsem autorkou e-booku zdarma 9 tipů, jak si udržet či navrátit zdraví aneb epigenetika v praxi a také Kuchařky #bezcukru #bezlepku #bezlaktózy . Můj příběh si můžete přečíst zde >>.

Odeslat komentář

Aktuality únor
Šišák - když je úzko vám nebo vašim kloubům