SHOGAOL – Známá plodina s tajemným názvem!

  • Home
  • Články
  • SHOGAOL – Známá plodina s tajemným názvem!
Pod názvem shogaol se neskrývá nic jiného, než zázvor. Resp. extrakt, který se z něj vyrábí. Z rostliny zázvorníku lékařského se používá oddenek, který pak všichni dobře známe jako nedílnou součástí asijských receptů nebo ve formě čaje, který dělí uživatele na dva tábory – na ty, kteří ho milují a pak na ty, na které je díky své štiplavé chuti už “moc”. Patří mezi prastaré exotické léčivé rostliny a my máme velké štěstí, že díky mořeplavcům doputovala až k nám.
 
Benefity zázvoru

Zázvor není nic, bez čeho by se náš organismus neuměl obejít. Proč vám o něm tedy říkám? V tradičním přírodním léčitelství se zázvor používá při léčbě nevolností, nachlazení i viróz, kašle i střevních infekcí. Celkově posiluje imunitní systém a podíváme se na něj ještě blíže:

  • Trávení a nevolnost – od nepaměti zázvor slouží jako lék na různé typy nevolností a zvracení. Může dokonce přinášet značnou úlevu i pacientům, kteří podstupují chemoterapii, u které je nevolnost a zvracení při léčbě téměř na denním pořádku. Malé množství zázvoru může prospívat i těhotným ženám. Výborně působí i na průjmová onemocnění. O dalších bylinách na podporu trávení jsem psala 
  • Nádorová onemocnění – účinnost zázvoru byla prokázána u celé řady nádorů (rakovina tlustého střeva, žaludku, kůže, jater, prostaty či vaječníků). Důležitou roli při tom hraje jeho vliv na zmírnění zánětlivých procesů, které patří mezi hlavní rizikové faktory rakoviny.
  • Záněty – Záněty souvisí nejen s nádory, ale i např. s kardiovaskulárními onemocněními a obezitou. Chemické látky potlačující záněty se při léčbě ukazují jako nevyhovující – obzvláště při dlouhodobém užívání – protože vykazují mnoho vedlejších účinků a zázvor se jeví jako perfektní přírodní alternativa. Se záněty úzce souvisí např. revma a vznik obezity, proti kterým můžeme zázvor taktéž povolat do zbroje.
  • Kardiovaskulární onemocnění – zázvorový extrakt prokazatelně snižuje hladinu cholesterolu a triglyceridů v krvi a snižuje krevní tlak. Všechny tyto ukazatele souvisejí s infarktem myokardu a mozkovou mrtvicí, takže zázvor slouží jako výborná prevence.
 
Další výzkumy poukazují i na to, že by zázvor mohl mít pozitivní účinky i na zlepšování paměti, mozkových funkcí a diabetu.
 
A co je to ten shogaol?
Jak už zmiňuji výše, jedná se o extrakt přímo ze zázvorového oddenku. Ten za normálních okolností vzniká, když zázvor vaříme nebo sušíme. Právě díky tepelné úpravě nebo při sušení se z gingerolu – látce, která nás z epigenetického hlediska zajímá nejvíce – stává látka 6-shogaol, která má mnohem vyšší účinnost (a také je mnohem více štiplavější. 🙂 ) Výhodou extraktu je dále pohodlnější užívání.
 

Objednat si ho můžete přímo u mě na e-shopu a s vhodným dávkováním a užíváním vám samozřejmě ráda poradím v rámci konzultace.

 

PS: V mojí kuchařce najdete recept na výborné zázvorové sušenky! 

 

Miluji zdravý životní styl. Mou největší vášní je epigenetika, která naprosto změnila můj život. Díky tomu dnes vím, jak sebe a své nejbližší udržet ve zdraví a jaké potraviny jsou pro každého z nás ty nejvhodnější. Ukazuji lidem, jak vzít zdraví do vlastních rukou a být sami sobě lékařem. Jsem autorkou e-booku zdarma 9 tipů, jak si udržet či navrátit zdraví aneb epigenetika v praxi a také Kuchařky #bezcukru #bezlepku #bezlaktózy . Můj příběh si můžete přečíst zde >>.

Odeslat komentář

Prosincový herbář
10 alternativ, čím nahradit vejce.