ŘÍJNOVÝ HERBÁŘ – žaludek

Žaludkem prochází nejen láska, ale primárně strava, která obsahuje spoustu esenciálních živin pro naše tělo, které díky nim může správně fungovat. Dle tradiční čínské medicíny je říjen měsícem, kdy je náš žaludek nejaktivnější. Proto se společně pojďme podívat na to, jak ho můžeme podpořit a co dělat, když už nám dává najevo, že něco není v pořádku.

KDYŽ ŽALUDEK ZDVIHÁ PRST

Žaludeční nevolnosti známe pravděpodobně všichni. Mnohdy jsme jejich příčinu schopni bez delšího váhání odhalit – nevhodné jídlo, příliš alkoholu, velké sportovní vypětí, nadměrný stres… Jedná se o nepříjemnou věc, se kterou si ale dokážeme jednorázově poradit. Co když nás ale žaludek trápí často? Pokud pociťujete pravidelné bolesti žaludkukřeče či pálení v něm, rozhodně něco není dobře. S klienty často řeším i přímo jeho záněty ale i onemocnění, která postihují celý zažívací trakt jako nadýmání, špatné trávení, průjmy, zácpy nebo reflux. A věřte nebo ne, i tady si lidské tělo dokáže krásně poradit samo, mnohdy i tam, kde si klasická medicína neví rady… Samozřejmě s vaší vědomou pomocí. 🙂

CO MÁM TEDY JÍST?
Pravidelná, pestrá a hlavně kvalitní strava je alfou a omegou. Sama osobně neholduji žádnému konkrétnímu stravovacímu stylu. Jsem toho názoru, že každý z nás je jedinečný a individuální přístup je třeba praktikovat ve všech životních procesech – stravování nevyjímaje. Co může být pro jednoho zdravá potravina (nebo mu minimálně nedělá žádné větší potíže), může být pro dalšího zcela nevhodná a zdraví ohrožující. Nevěřili byste, jakou paseku dokáže u někoho způsobit například konzumace rajčat. 🙂 Právě proto v rámci svých konzultací nabízím mimo jiné i testování vhodnosti potravin. A také jsem napsala Kuchařku #bezcukru #bezlepku a #bezlaktózy, která eliminuje potraviny, které dělají potíže největšímu množství lidí.


BYLINKY NA SPOKOJENÉ BŘÍŠKO

Co je hořké, to je dobré. Chuťově tedy moc ne, ale pro žaludek to tak ve většině případů platí. Vzpomeňte si třeba na některý ze žaludečních likérů. 🙂 Ty vždy obsahují kombinaci několika bylin. My pro dnešek alkohol vynecháme a podíváme se vyloženě do říše rostlin. 


Co často a ráda doporučuji? Zeměžluč, pelyněk a hořec. Trio, které určitě nebude oblíbené pro svou chuť, ale efekt na žaludek mají neuvěřitelný. Máta, maliník heřmánek jsou pak na opačné straně žebříčku a s chutí si z nich můžete pravidelně připravovat čaj nebo se s nimi -v případě máty – vyřádit při přípravě pokrmů v kuchyni (saláty, různé dipy). Při vaření nezapomínejte ani na kmínbazalkumajoránku, oregano (dobromysl) nebo třeba anýz – a pak že kořeněná jídla žaludku nesvědčí – opět záleží na úhlu pohledu. 🙂 Specialitou je pak kořen z lopuchu nebo smetanky lékařské.


Jak sami vidíte, možností je opět mnoho. Ať už se pro některou z nich rozhodnete sami, nebo nejprve využijete mých konzultací, držím palce, ať je brzy lépe.


BONUSOVÝ TIP
Rozhodně si nenechte ujít ani článek o vývaru, který je poklad pro celé zažívání; obzvláště v chladných dnech, které nás nyní poměrně dlouho čekají. 🙂 

Miluji zdravý životní styl. Mou největší vášní je epigenetika, která naprosto změnila můj život. Díky tomu dnes vím, jak sebe a své nejbližší udržet ve zdraví a jaké potraviny jsou pro každého z nás ty nejvhodnější. Ukazuji lidem, jak vzít zdraví do vlastních rukou a být sami sobě lékařem. Jsem autorkou e-booku zdarma 9 tipů, jak si udržet či navrátit zdraví aneb epigenetika v praxi a také Kuchařky #bezcukru #bezlepku #bezlaktózy . Můj příběh si můžete přečíst zde >>.

Odeslat komentář

Monika - ekzémy, štítná žláza, tenisový loket, zánět v kotníku, únavový syndrom
EGCG - to nejlepší ze zeleného čaje