Kvercetin – síla skrytá v jednoduchosti

O kvercetinu se obecně mnoho nemluví, ačkoliv ho máme před očima velmi často ve spoustě druzích potravin a pro funkci našeho těla je velmi důležitý. Je to především silný antioxidant, který navíc umí pomoct se na základě epigenetického působení vypořádat s mnoha zdravotními obtížemi. Pojďme ho dnes společně prozkoumat blíž.
 

KDE SE UKRÝVÁ?

Kvercetin patří mezi tzv. flavonoidy a najdete ho především v některých druzích zeleniny, jako je cibule, kapusta a brokolice; v řadách ovoce má pak zastoupení v bobulovitých plodech, citrusech a sójových bobech, zeleném čaji, nebo třeba v pohance. Pokud dbáte na pestrou a zdravou stravu, neměli byste mít s jeho dostatkem problémy, pokud však má být užíván k cílené léčbě, je třeba zařadit jeho suplementaci.
 
K čemu je tedy užitečný a jak prospívá našemu tělu?
 
  • Zpomalení stárnutí – ačkoliv přesná příčina stárnutí je doposud zahalena tajemstvím, bylo prokázáno, že kvercetin se podílí na jeho zpomalování – pomáhá buňkám podporovat jejich funkci se dělit, pozitivně ovlivňuje proces autofagie (proces, kdy jsou zdravé buňky schopny samy eliminovat ty slabší a nefunkční) a podporuje produkci testosteronu a tím pádem zvyšuje libido a celkovou vitalitu.

  • Nádorová onemocnění – kvercetin dále vyniká i na poli protinádorového působení. Jak už jsem zmiňovala výše, je to velice silný antioxidant, který pomáhá chránit naši DNA vůči působení vlivu volných radikálů (vedlejších produktů látkové výměny v našem těle). Ukázalo se, že dobře funguje i v případě, kdy už nádor vznikl, jelikož pomáhá zabraňovat tvorbě cév, které nádor zásobují a tím ho pomáhá “vyhladovět”. Používá se i v prevenci a léčbě leukemie.

  • Protizánětlivé působení – zánět je fajn, protože v těle hraje důležitou úlohu v bojích s infekcemi nebo při hojení ran. Tady však radost z něj končí – pokud překročí do chronické fáze, jeho působení již není žádoucí, jelikož naše tělo začíná ovlivňovat nepříznivým způsobem a podporuje vznik řady vážnějších onemocnění (rakovina, obezita, srdeční choroby, bolesti kloubů…). A právě kvercetin dokáže nežádoucí záněty velmi dobře usměrňovat.
 
  • Srdce a cévy – většina látek z řady flavonoidů dokáže zpomalovat rozvoj aterosklerózy, která bývá hlavním viníkem nemocí srdce a cév. A nejinak je tomu právě u kvercetinu. Poměrně účinně snižuje i vysoký krevní tlak, který je jedním z rizikových faktorů kardiovaskulárních onemocnění.
 
  • Velmi dobře lidskému tělu prospívá i v oblasti posilování imunity a při hubnutí – ať už díky schopnosti snižovat zánětlivé procesy, ale i díky tomu, že omezuje vstřebávání mastných kyselin a cholesterolu a glukózy.
 
Kvercetin dále snižuje inzulinovou rezistenci a proto je vhodným adeptem i při řešení potíží s diabetem, perfektně ovlivňuje vytrvalost a zpozornět by tak měli i všichni sportovci. 🙂 Jako efektivní se dále ukazuje i v oblasti léčení prostaty, revmatioidní artritidě, alergiích, Alzheimerovou chorobou či endometriózou, která patří v současné době mezi nejrozšířenější gynekologické choroby.
 
U suplementace kvercetinu rozhodně nejprve doporučuji konzultaci. Jeho užívání totiž může omezit schopnost fungování určitých léků nebo třeba antibitok a nedoporučuje se ani užívání výrazně vyšších dávek v příliš dlouhém období. Pokud cítíte, že by vám mohl v některé z oblastí pomoct, neváhejte se mi ozvat. 🙂

Miluji zdravý životní styl. Mou největší vášní je epigenetika, která naprosto změnila můj život. Díky tomu dnes vím, jak sebe a své nejbližší udržet ve zdraví a jaké potraviny jsou pro každého z nás ty nejvhodnější. Ukazuji lidem, jak vzít zdraví do vlastních rukou a být sami sobě lékařem. Jsem autorkou e-booku zdarma 9 tipů, jak si udržet či navrátit zdraví aneb epigenetika v praxi a také Kuchařky #bezcukru #bezlepku #bezlaktózy . Můj příběh si můžete přečíst zde >>.

Odeslat komentář

PROSINCOVÝ HERBÁŘ - tlusté střevo a zažívání
Lednový herbář - močový měchýř