Ostropestřec mariánský – zázračný bodlák

  • Home
  • Články
  • Ostropestřec mariánský – zázračný bodlák
Je všeobecně známo, že spoustu bylin běžně považujeme za plevely nebo ne příliš užitečné rostliny. Ne jinak se můžeme zprvu tvářit u bodláků. Zahoďme jednou pro vždy tyto předsudky a podívejme se dnes společně na ostropestřec. Bylinu, která má skvělé účinky primárně při očistě jater – orgánu, který hraje zcela klíčovou roli při detoxikaci našeho organismu.
 

JÁTRA AŽ NA PRVNÍM MÍSTĚ

Pokud se mi v souvislosti s využitím ostropestřce má něco vybavit, jsou to rozhodně játra. Ta patří mezi životně důležité orgány a jejich funkce pro lidské tělo je nezastupitelná. Neduhům, které nás v souvislosti s nimi mohou trápit, ale i tomu, jak o ně pečovat a podpořit je, jsem věnovala celý dubnový herbář, který si můžete přečíst tady. Kromě jater má ostropestřec pozitivní vliv i při řešení potíží s dalšími orgány – žaludkemžlučníkem, ale i s látkovou výměnou a při virových hepatitidách.
 
Za hlavní účinnou složku je považován sylimarin, který je komplexem několika dalších látek, z nichž nejlépe prozkoumaný je tzv. silibin. Ostropestřec lze užívat ve formě čajůtinktur nebo extraktu, který obsahuje vyšší podíl účinných látek a lze z něj více benefitovat při cílené léčbě. V některých případech může ostropestřec dělat neplechu v souvislosti s paralelním užíváním s dalšími léky, opatrné by při jeho užívání měly být i těhotné ženy.
 
A teď už vzhůru k jeho konkrétním oblastem využití:
 
  • Očista jater – jeho stěžejním posláním je právě očista jater. Již od pradávna se používá v rámci tradičního bylinkářství, jeho účinky však byly prokázány i mnoha moderními výzkumy. Efektivně chrání játra před působením toxických chemikálií, které přijímáme potravou, alkoholem, konzumací léků nebo těch, které se do našeho těla dostávají z vnějšího prostředí. Zvládá dokonce fungovat i jako protijed při některých formách otravy (např. otrava muchomůrkou zelenou.) Zároveň podporuje jejich regeneraci, která je vskutku neuvěřitelná – částečně chybějící tkáně dokáží játra zcela nahradit a obnovit její funkci. Pozitivní vliv byl prokázán i při žloutence (hepatitidě) nebo cirhóze jater.
  • Nádorová onemocnění – díky působení na epigenetické úrovni, dokáže látka v něm obsažená – silibin – ovlivňovat procesy související se vznikem nádorových onemocnění. Pozitivní účinky byly prokázány např. při rakovině jater, slinivky nebo tlustého střeva. Je zde však ještě poměrně velký prostor pro další výzkumy.
  • Srdce a cévy – cholesterol a triglyceridy v krvi jsou další oblastí, ve které může ostropestřec pomoci. Ovlivňuje metabolismus tuků, napomáhá snižovat tvorbu cholesterolu v játrech a zvyšuje rychlost jeho přeměny na jiné sloučeniny.
  • Kognitivní funkce – aktuální studie naznačují, že může být vzhledem ke svým protizánětlivým a antioxidačním vlastnostem bránit poklesu kognitivních funkcí a být tak nápomocen při Alzheimerově a Parkinsonově chorobě.
  • Diabetes – vzhledem k tomu, že pomáhá zmírňovat inzulinovou rezistenci a zlepšuje kontrolu hladiny glukózy v krvi, může být efektivním pomocníkem při diabetu 2. Typu.
 
  • Podpora kojení – tradiční bylinkářství (fytoterapie) doporučuje užívat ostropestřec pro podporu kojení.

Pozitivní vliv byl prokázán při užívání ostropestřce i při léčbě akné, posiluje imunitu a může působit pozitivně i při autoimunitních onemocněních. Dále napomáhá odbourávat laktát (kyselinu mléčnou), což ocení hlavně vytrvalostní sportovci.

Ať už po něm sáhnete v rámci jarního detoxucelkové očisty, nebo máte pocit, že je pro vás vhodným adeptem při řešení výše uvedených konkrétních potíží, neváhejte se na mě obrátit a podíváme se na váš komplexní zdravotní stav v rámci konzultace. 🙂 Většinou s klienty objevíme mnoho dalších souvislostí, které je potřeba brát v potaz a užívání bylinek k tomu uzpůsobit.

Miluji zdravý životní styl. Mou největší vášní je epigenetika, která naprosto změnila můj život. Díky tomu dnes vím, jak sebe a své nejbližší udržet ve zdraví a jaké potraviny jsou pro každého z nás ty nejvhodnější. Ukazuji lidem, jak vzít zdraví do vlastních rukou a být sami sobě lékařem. Jsem autorkou e-booku zdarma 9 tipů, jak si udržet či navrátit zdraví aneb epigenetika v praxi a také Kuchařky #bezcukru #bezlepku #bezlaktózy . Můj příběh si můžete přečíst zde >>.

Odeslat komentář

Aktuality březen
Dubnový herbář - játra