Dubnový herbář – játra

Možná si řeknete, že téma očisty jater je téma aktuální spíše na nový rok po bujarých silvestrovských oslavách, ale opak je pravdou. Játra, jako jeden ze stěžejních orgánů podílejících se na detoxikaci celého těla, si zaslouží péči po celý rok. Tradiční čínská medicína považuje duben za měsíc, kdy jsou játra nejvíce oslabena, a je vhodné se na ně zaměřit. Perfektně to pasuje do období jarních očist, detoxů i aktuálního půstového období. Pojďme se na ně podívat blíže.
 

PROČ JSOU JÁTRA DŮLEŽITÁ?

Játra jsou pro tělo stěžejním orgánem. Nejen, že se podílejí na látkové výměně a pomáhají odstraňovat z těla vše nepotřebné, co přijímáme buď potravou, z vnějšího prostředí (užívání léků, smog, nevhodná kosmetika…) nebo i odpadních látek, které si tělo vyrobí samo. Důležitou roli hrají i při metabolismu sacharidůtuků a bílkovin. Produkují žluč, která nám pomáhá trávit a zároveň produkuje i některé naše hormony. Na starosti toho tedy mají více než dost a navzdory tomu, že přes ně proudí tolik škodlivin, mají neuvěřitelnou schopnost regenerace.


KDYŽ JE JÁTRŮM OUVEJ

Poznat, že je s játry něco v nepořádku občas nebývá lehké. Příznaky totiž nemusí být na a první pohled úplně zřejmé. Zánět jater převážně souvisí s virovými onemocněními jako je žloutenka (hepatitida) nebo infekční mononukleóza, popř. s autoimunitními onemocněními. Nadměrná konzumace alkoholu úzce souvisí s cirhózou, která játra nenávratně poškozuje a může být život ohrožující. V souvislosti s ní se pak často vyskytují i cysty nebo zhoubná nádorová onemocnění. Jako nejčastější metabolickou poruchu jater pak můžeme označit steatózu, neboli ztukovatění, která často opět souvisí s konzumací alkoholu či obezitou. Všechna zmíněná onemocnění mohou v tom nejhorším scénáři vést až k jaternímu selhání.
 

BYLINKY NA POMOC

V první linii je rozhodně ostropestřec mariánský. Jedná se o v podstatě nenápadný bodlák, který je však při očistě jater nedocenitelný. Pomáhá jim zbavovat se toxinů, které mají tendence se na ně vázat. Věnovala jsem mu celý článek, který si můžete přečíst tady. Užívat jej můžete ve formě čajů, tinktur nebo extraktu. Záleží, jestli se potřebujete věnovat prevenci, nebo již řešíte konkrétní potíže. Ráda s vámi užívání proberu v rámci konzultace.  Mezi další skvělé pomocníky patří řepíklopuchdiviznazlatobýlsmetanka lékařskáčekankabenedikt ale i zeměžlučhořec, vachta nebo pýr.
 

JAK NEDÁVAT JÁTRŮM ZABRAT

Ne nadarmo se říká, že alkohol je metla lidstva. Pominu-li aspekty, kterými alkohol ovlivňuje naši psychiku, jsou játra orgánem, který jeho pravidelným či nadměrným skutečně trpí. Sami tedy zvažte, jaký prostor mu věnujete. (Abych vás příliš nevyděsila – všichni mí klienti vědí, že naopak velmi ráda doporučuji vypít večer před spaním 1-2 deci kvalitního červeného vína s vysokým obsahem resveratrolu. 🙂 ). V závěsu za alkoholem najdeme tučná, hodně kořeněná jídla nebo rafinované potraviny. Je vhodné se nepřejídat a jíst odlehčenou a pestrou stravu. Chybu určitě neuděláte, pokud čas od času zařadíte do svého režimu půst. O těch píši třeba ve článku 10 důvodů, proč držet půst.  Jak jsem zmiňovala výše, jarní měsíce doslova volají o očistu. Pokud se zaměříte na očistu nejen těla, ale i mysli v rámci relaxace a meditace, bude to skvělá synergie. 🙂

Miluji zdravý životní styl. Mou největší vášní je epigenetika, která naprosto změnila můj život. Díky tomu dnes vím, jak sebe a své nejbližší udržet ve zdraví a jaké potraviny jsou pro každého z nás ty nejvhodnější. Ukazuji lidem, jak vzít zdraví do vlastních rukou a být sami sobě lékařem. Jsem autorkou e-booku zdarma 9 tipů, jak si udržet či navrátit zdraví aneb epigenetika v praxi a také Kuchařky #bezcukru #bezlepku #bezlaktózy . Můj příběh si můžete přečíst zde >>.

Odeslat komentář

Ostropestřec mariánský - zázračný bodlák
Adéla - bolestivá menstruace, únava