Coleus forskohlii – zaklínadlo na hubnutí

Skvosty lednového herbáře doplním další bylinkou, která by rozhodně neměla ujít vaší pozornosti. Coleus Forskohlii je exotická rostlina původem z Indie a Nepálu. Místo krkolomného latinského názvu budeme raději používat krásnou českou verzi – Kopřivěnka. Ta patří mezi stěžejní byliny Ajurvédy a oproti jiným dalším ji uznává i moderní medicína. Obsahuje látku forskolin, která, jak uvidíte níže, dokáže takřka zázraky a Kopřivěnka je jejím jediným přírodním zdrojem. Po Vánocích ji oceníme především v oblasti hubnutí, ale rozhodně stojí za to, podívat se na ní pěkně zblízka. 


Benefity Kopřivěnky

Hubnutí – Coleus patří mezi jeden z oblíbených prostředků na podporu hubnutí. Obsahuje totiž látky, které pomáhají aktivovat enzymy, které napomáhají rozkládat zásobní tuky, které mohou být následně využity jako zdroj energie.Významně se na podpoře hubnutí podílí i tzv. termogenní efekt, kdy forskolin pomáhá přeměňovat kalorie na tepelnou energii.


Kardiovaskulární onemocnění – Kopřivěnka výborně působí při vysokém krevním tlaku jako tlumič. Pomáhá zlepšovat srdeční kontrakce a roztahovat cévy, čímž zlepšuje zásobení kyslíkem a živinami v mnoha tkáních. Platí to i pro srdeční svalovinu a mozek, který tuto funkci oceňuje hlavně při rekonvalescenci po mozkové mrtvici.


Zelený zákal – pomáhá snižovat nitrooční tlak, který jehož nárůst je charakteristický při zeleném zákalu. Ten může dojít až k fatálnímu stavu, kdy vysoký tlak vede k nervovému poškození, které zapříčiní trvalou slepotu.


Testosteron a plodnost – zařazuje se mezi jeden z přírodních zdrojů, který může zvyšovat testosteron. Zároveň podporuje plodnost u mužů i žen.


Rakovina – v rámci terapie se používá nejen ve východní medicíně, ale využívá ho i ta moderní. Forskolin totiž epigenetickou cestou dokáže aktivovat důležitý enzym, který hraje roli při procesech typických pro nádorové bujení. (O tom, co je epigenetika a jak funguje si můžete přečíst v mém článku.)


Tradiční Ajurvéda používá Kopřivěnku i k léčbě lupénky, osvědčuje se při léčbě nadměrné funkce štítné žlázy a pomáhá při astmatu a alergiích. Dále snižuje inzulinovou rezistenci (tedy zvyšuje citlivost tkání na inzulin) a napomáhá snižovat hladinu cukru v krvi. V neposlední řadě bojuje proti stárnutí pokožky, protože ji udržuje odolnější proti negativnímu UV záření.


Zdá se vám, že s Kopřivěnkou nemůžete sáhnout vedle? Nedivím se vám. Koupit si ji můžete u mě na e-shopu nebo její užívání můžeme probrat v rámci konzultace  a zaměřit se i na další důležité doplňky, které vám pomohou cítit se lépe.

Miluji zdravý životní styl. Mou největší vášní je epigenetika, která naprosto změnila můj život. Díky tomu dnes vím, jak sebe a své nejbližší udržet ve zdraví a jaké potraviny jsou pro každého z nás ty nejvhodnější. Ukazuji lidem, jak vzít zdraví do vlastních rukou a být sami sobě lékařem. Jsem autorkou e-booku zdarma 9 tipů, jak si udržet či navrátit zdraví aneb epigenetika v praxi a také Kuchařky #bezcukru #bezlepku #bezlaktózy . Můj příběh si můžete přečíst zde >>.

Odeslat komentář

Lednový herbář
Epi podcast #2