Čekanka – síla ukrytá v kořenech

Čekanka obecná, neboli cikorka, patří mezi bylinky s nápadnými modrými květy. Mnozí z vás ji možná budou znát v souvislosti s tím, že je využívána jako náhražka klasické kávy. Ale pozor – v tradiční fytoterapii si své místo vybojovala už ve starém Egyptě a zároveň patří mezi další stálice, které používám při práci se svými klienty. Hned si ukážeme, proč tomu tak je a proč je označení “náhražka kávy” neadekvátně skromným označením pro tuto mocnou rostlinu.
 
Ačkoliv má v bylinkářství své místo i její sušená nať, nejčastěji se s ní setkáte spíše ve formě drceného sušeného kořene, který si můžete (ideálně od září do listopadu) i sami nasbírat a nasušit. Jaké jsou jeho benefity?
 
  • Střevní mikrobiom – pojmem mikrobiom označujeme soubor mikroorganismů, které přebývají v našich střevech, kde plní nespočet funkcí. Stav našeho mikrobiomu ovlivňuje nejen zažívání a celkový zdravotní stav; výzkumy poslední doby potvrzují i to, že mají značný vliv na naše psychické rozpoložení. Rovnováha mikrobiomu je tedy velmi důležitá a právě čekanka patří mezi nejúčinnější přírodní prostředky, které nám ji mohou pomoci nastolit. (Hned po mém nejoblíbenějším vývaru! 🙂 – PROKLIK)

  • Obezita – důležitým pomocníkem může čekanka být i při obezitě. Obsahuje totiž látky podporující vylučování tzv. hormonů sytosti a přispívá tak k omezení chuti k jídlu. Dále podporuje oxidaci tuků, produkci tepla a potlačuje produkci enzymů nutných pro ukládání tuků. Samozřejmě na ni nelze spoléhat jako na zázračné řešení, důležité je k výsledku přispět celkovou úpravou stravování i životního stylu.

  • Zácpa a potíže s trávením – inulin a fruktooligosacharidy, které čekanka obsahuje, jsou v podstatě dietní vlákninou, která je odolná vůči trávení, takže se v prakticky nezměněné podobě dostává do tlustého střeva, kde pod vlivem bakterií podléhá fermentaci. Pozitivní vliv má na zdraví střevní sliznice. Obě zmiňované látky mají i výborný prebiotický efekt, které podporuje množení probiotických bakterií jako jsou dobře známé laktobacily bifidobakterie. Dobrý vliv má i při zmírňování zácpy.

  • Nádorová onemocnění – látky obsažené v čekance mají taktéž příznivý vliv při prevenci nádorových onemocnění. Ovlivňují totiž mechanismy související například se vznikem nádorů tlustého střeva.

  • Onemocnění srdce a cév – užívání čekanky má rovněž příznivý vliv na tlak a cholesterol v krvi a příznivě působí na srdeční tkáň.

  • Diabetes – konzumace čekanky pomáhá snižovat hladinu glukózy v krvi a zmírňovat inzulinovou rezistenci.

  • Játra – moderní vědecké výzkumy potvrdily i to, že má blahodárný vliv na funkci jater a jejich detoxikaci. Játra patří mezi orgány, které pomáhají našemu tělu jej zbavit veškerých nečistot a proto uvítají, pokud je čas od času podpoříme i my. 🙂

Protizánětlivé účinkyantioxidační efekt a příznivý vliv na imunitu jako celek jsou dalšími bonusy, které nám konzumace čekankového kořene dokáže přinést. Pozitivní vliv může mít i při předcházení alergií a atopických dermatitid. Benefitovat můžete i z jejího vlivu na podporu dobré náladypaměti kognitivních funkcí.
 

EPICAFÉ – SPOJTE PŘÍJEMNÉ S UŽITEČNÝM

A teď si představte, co se stane, když čekanku smícháte se zázvorem. 🙂 Vznikne Epicafé – nápoj, který podpoří vše výše uvedené a přidá ještě benefity BIO zázvoru, o kterých si detailněji můžete přečíst třeba v mém článku tady. Pokud vás už “nebaví” čaje a káva, a chtěli byste zkusit něco nového, čím navíc prospějete svému tělu, zkuste si zarelaxovat nad šálkem právě tohoto nápoje. Vynechat by jej měly pouze těhotné ženy. Vám ostatním s jeho užíváním ráda poradím. 🙂
 

Miluji zdravý životní styl. Mou největší vášní je epigenetika, která naprosto změnila můj život. Díky tomu dnes vím, jak sebe a své nejbližší udržet ve zdraví a jaké potraviny jsou pro každého z nás ty nejvhodnější. Ukazuji lidem, jak vzít zdraví do vlastních rukou a být sami sobě lékařem. Jsem autorkou e-booku zdarma 9 tipů, jak si udržet či navrátit zdraví aneb epigenetika v praxi a také Kuchařky #bezcukru #bezlepku #bezlaktózy . Můj příběh si můžete přečíst zde >>.

Odeslat komentář

Květnový herbář - srdce
MÁMECHUŤ.CZ - Raw&Bio e-shop