BROMELAIN – ananas nejen do Piňa Colady!

Plody exotického ananasu jsou nám všem velmi dobře známy. V létě parádně osvěží vychlazený ananas rovnou z lednice, ananasová šťáva, ke zdravému mlsání mohou sloužit jeho sušené kousky, ti odvážnější z nás si jej dávají třeba i na pizzu. 🙂 Víte ale, že dokáže báječně podpořit vaše trávení jako celek? A že kromě plodů, jsou velmi prospěšné i jeho stonky?
 

CO JE BROMELAIN?

Léčivé účinky ananasu byly známy již v tradiční medicíně Střední a Jižní Ameriky. Používal se hlavně ve formě léčivých obkladů na hojení ran, kožní problémy a šťávu užívali při žaludečních potížích. Bromelain jako takový byl poprvé izolován v roce 1891, a jako doplněk stravy se začal používat ještě asi o 50 let později.
 
Jedná se o směs tzv. proteolytických enzymů, které se ukrývají právě v ananasu a izoluje se z ananasové šťávy. Ta se – možná překvapivě – získává jednak z plodů, ale pro účely extraktů hlavně z ananasových stonků, ve kterých je koncentrace bromelainu velmi vysoká.
 

BENEFITY BROMELAINU

  • Trávení – proteolytické enzymy naše tělo potřebuje k tomu, aby dokázalo správně trávit bílkoviny. Bromelain se tedy používá nejen za tímto účelem, ale k podpoře trávení jako celku. Dobře dokáže zmírňovat zácpu a působí i proti žaludečním vředům. Užitečný může být i při hubnutí, protože podporuje spalování tuků a zároveň pomáhá omezovat jeho ukládání.

 

  • Protizánětlivé působení – bromelain sám o sobě patří mezi nejsilnější přírodní protizánětlivé prostředky, dokáže totiž ovlivnit spoustu mechanismů, které se účastní vzniku zánětlivých procesů, včetně procesů souvisejících s nádorovým bujením.

 

  • Imunita – efektivně dokáže stimulovat imunitu. V kombinaci s kurkuminem se dokonce může jednat o vhodný prostředek pro posílení imunity proti COVID-19. Velmi efektivní může být i při užívání antibiotik, jelikož zvyšuje jejich biologickou dostupnost – zmírňuje jejich vedlejší účinky a zvyšuje koncentraci příslušného léku v krvi. U některých onemocnění bylo dokonce prokázáno, že je kombinace antibiotik s Bromelainem účinnější, než antibiotika samotná.
 
Ukazuje se, že velmi příznivý vliv má i při nemocech srdce a cévartróze, používá se při léčbě akutních sportovních zranění, při pooperačních stavech nebo při zánětech dutin. Potěší i alergiky, jelikož výzkumy naznačují, že snižuje alergickou senzibilizaci a intenzitu příznaků při setkání s alergenem.

Pokud chcete podpořit trávení, získat ze stravy maximum, nebo podpořit imunitu, Bromelain je skvělou volbou. Velmi dobře funguje v symbióze s Kurperinem nebo Kvercetinem, kterým jsem se již věnovala v předchozích článcích. Vždy je ale potřeba si ujasnit, jaké potíže užíváním chceme řešit a brát v potaz všechny okolnosti (zdravotní stav, životní styl apod.) Pozor by si měli dávat všichni, kteří užívají léky na srážlivost krve a dalších vybraných farmaceutik. Moc ráda s vámi vše proberu v rámci konzultace. 🙂

 

Zdroj: www.epivyziva.cz

Miluji zdravý životní styl. Mou největší vášní je epigenetika, která naprosto změnila můj život. Díky tomu dnes vím, jak sebe a své nejbližší udržet ve zdraví a jaké potraviny jsou pro každého z nás ty nejvhodnější. Ukazuji lidem, jak vzít zdraví do vlastních rukou a být sami sobě lékařem. Jsem autorkou e-booku zdarma 9 tipů, jak si udržet či navrátit zdraví aneb epigenetika v praxi a také Kuchařky #bezcukru #bezlepku #bezlaktózy . Můj příběh si můžete přečíst zde >>.

Odeslat komentář

Klára - ledviny, zažívání, únava
BUBLANINA se švestkami a mákem