ŘÍJNOVÝ HERBÁŘ – Upíři, pozor!

Říjen je obdobím, kdy máme již drtivou část úrody ze zahrádky sklizenou a možná i zrovna vám se na půdě vyjímají svazky česneku z léta. Za dveřmi je zároveň období podzimních plískanic, Dušiček a Helloweenu. To, jestli si česnek umí poradit s upíry vám nepotvrdím, ale zato se společně můžeme podívat na to, s čím umí zatočit s velkým přehledem. 🙂

 

NA SKOK V KUCHYNI

Pokud přimhouříme oči nad tím, že jej mnozí neradi konzumují kvůli jeho intenzivnímu aromatu, patří česnek mezi bylinky, které bychom opět mohli postavit na pomyslný piedestal – a nejen při vaření. V kuchyni můžete česnek použít doslova všude – hodí se při pečení masa, do pomazánek, dipů, polévek, hummusu; jeho stroužky pak chutnají lahodně i pokud je přihodíte k pečené zelenině na plech do trouby. A taková podzimní horká česnečka nebo bramboračka, ve které využijete i podzimní sklizeň hub? Mňam! 🙂 V případě, že nemáte vlastní zásoby, skvěle je zasuplují farmářské trhy, na které bývá v tomto ohledu spoleh. 

 

I ČESNEK LÉČÍ

Pokud česnek rádi konzumujete preventivně, obratem uvidíte, čemu všemu nevědomky přispíváte. Kromě dalších prospěšných látek (například Selenu) obsahuje silici jménem Alicin, která sice může za jeho štiplavé aroma ale zároveň v našem těle napomáhá spoustě prospěšných procesů. Kromě výše zmiňovaného použití v kuchyni jej v dnešní době najdete i ve formě doplňků stravy, ve kterých se nachází vyšší koncentrace prospěšných látek a dá se s nimi cíleně pracovat.

  • Chřipka a nachlazení nebo kašel jdou s česnekem ruku v ruce. Kromě toho, že umí zamávat s viry (i plísněmi) a má tedy velmi dobré antibiotické účinky, výborně působí i na dýchací cesty a podporuje imunitní systém. Velkou úlevu může přinést i při kvasinkových infekcích a nejrůznějších mykózách.

  • Příznivě působí i na hladinu cukru v krvi a tvorbu inzulinu v krvi. Je tedy vhodným adeptem pro diabetiky. Česnek snižuje krevní tlak a má příznivý vliv na pružnost a celkový stav cév – pomáhá udržovat jejich průchodnost a snižovat tak riziko vzniku krevních sraženin. V obou těchto případech je však rozhodně třeba v potaz brát v úvahu kombinaci s léky!

  • Výzkumy naznačují i příznivý vliv při ateroskleróze a předkládají i možnost, že česnek disponuje protinádorovými účinky.

  • Trávení, zažívání a mikroflóra vám také poděkují. Tedy většinou. Existují totiž i tací, kterým jeho konzumace nedělá vůbec dobře (nadýmání, pálení záhy…). Proč tomu tak je a jestli byste se jeho konzumaci měli vyhýbat třeba i vy s vámi ráda proberu v rámci konzultace. 🙂

Miluji zdravý životní styl. Mou největší vášní je epigenetika, která naprosto změnila můj život. Díky tomu dnes vím, jak sebe a své nejbližší udržet ve zdraví a jaké potraviny jsou pro každého z nás ty nejvhodnější. Ukazuji lidem, jak vzít zdraví do vlastních rukou a být sami sobě lékařem. Jsem autorkou e-booku zdarma 9 tipů, jak si udržet či navrátit zdraví aneb epigenetika v praxi a také Kuchařky #bezcukru #bezlepku #bezlaktózy . Můj příběh si můžete přečíst zde >>.

Odeslat komentář

Aktuality říjen
Vánoce zdravěji a výhodněji