PROSINCOVÝ HERBÁŘ – VÁNOCE BEZ STRESU

Doba předvánočního šílenství je v plném proudu – nákupy, cukroví, úklid, deadliny v práci, dětské besídky, vánoční večírky… Známe to asi všichni. Mnohdy se nás energie nakoncentrovaných povinností dotkne, ačkoliv jsme sebelépe připraveni a nebo to vůbec nečekáme. Přináším vám proto několik tipů, jak zklidnit tělo i hlavu. Uvítají je všichni, na koho je toho už kolem zkrátka příliš, ale i ti, kteří zatím cítí jen zdvižený prstík a tlaku kolem nechtějí podlehnout. 🙂
 

Zima – doba hloubání
Zimní období bývá náročné i v období mimo svátky. Už ze své podstaty svádí k ponoření se sama do sebe a často dokáže vytáhnout i naše pomyslné kostlivce ve skříni v podobě nejrůznějších duševních bolístek. Seberozvoj a práce s nimi je sice zapotřebí; pokud se však zkombinují s dalšími stresovými faktory, dokáží toho společně naložit na naši psychiku zkrátka až moc. Na tu mimo to nepříznivě působí i chladné počasí, brzké stmívání a nedostatek sluníčka. Jak na to vyzrát?

 
Zpomalte a uvařte si čaj
Možná si říkáte, že to je skutečně rada nad zlato, ale šálek čaje (nebo odvaru) s vhodnými bylinkami vás nejen zahřeje, ale pomůže zklidnit hlavu i myšlenky a dovolí vám se znovu nadechnout. Mateřídouška, třezalka, ašvaganda, ženšen, levandule, meduňka nebo bacopa – s těmito adepty rozhodně nešlápnete vedle. V dnešní době už se jedná o běžně dostupné bylinky, které velmi dobře působí právě při zvýšeném nervovém vypětí. Mučenka je skvělá v případě, kdy vás krom stresu přes den trápí i špatné usínání, podobné účinky má i chmel a kozlík – ten však může leckoho odradit svojí netradiční vůní, proto možná mnozí z vás uvítají spíše tinkturu. A pokud máte pocit, že už to fakt “nedáváte”, nebojte se sáhnout po rozchodnici nebo schizandře – tu můžete uzobávat ve formě sušených plodů nebo opět ve formě tinktury.
 
Vsaďte na báby kořenářky
Ne úplně doslova, ale zkuste místo průmyslově zpracovaných čajů zajít do nejbližšího bylinkářství a čaj si připravit přímo se sušených bylinek. Už jenom návštěva provoněného obchůdku má své speciální kouzlo. 🙂 V případě, že z jakéhokoliv důvodu neholdujete čajům, dá se několik z uvedených bylin užívat i ve formě extraktu v kapslích nebo formou již zmiňovaných tinktur.
 
OK, ale co si mám vybrat?
Pokud nemáte svého oblíbeného a ozkoušeného adepta, není nic jednoduššího, než mi napsat a já vám ráda poradím s výběrem vhodných bylinek přímo pro vás.
 
(Před)spánková hygiena

Mým posledním tipem je kvalitní spánek. Před spaním zkuste zapomenout na to, co všechno musíte další den stihnout. Nepřetahujte zbytečně dlouho do noci, místo po Netflixu zkuste sáhnout po knize a dbejte na adekvátní dobu spánku (ideálně 7-8 hodin). Velmi dobře (nejen) v náročnějších obdobích funguje suplementace hořčíku, který uvolňuje nervové napětí a podporuje usínání a klidný spánek.

Hlavu vzhůru a hrneček do ruky! To půjde! 🙂

Miluji zdravý životní styl. Mou největší vášní je epigenetika, která naprosto změnila můj život. Díky tomu dnes vím, jak sebe a své nejbližší udržet ve zdraví a jaké potraviny jsou pro každého z nás ty nejvhodnější. Ukazuji lidem, jak vzít zdraví do vlastních rukou a být sami sobě lékařem. Jsem autorkou e-booku zdarma 9 tipů, jak si udržet či navrátit zdraví aneb epigenetika v praxi a také Kuchařky #bezcukru #bezlepku #bezlaktózy . Můj příběh si můžete přečíst zde >>.

Odeslat komentář

Vánoce zdravěji a výhodněji
Aktuality leden 2023