LISTOPADOVÝ HERBÁŘ – plíce

Podzim je obdobím nejen babího léta a padajícího listí, ale také plným nachlazení, rýmy, kašlů a posmrkaných kapesníků. 🙂 Ne náhodou je právě toto období v rámci tradiční čínské medicíny (TČM) spojeno s plícemi – fascinujícím orgánem, který nám pomáhá rozhánět čerstvou krev do každého koutu těla a který je nejvíce aktivní právě nyní. V dnešním článku najdete několik tipů jak plíce podpořit a co dělat, když hlásí, že už něco není dobře.
 

KDYŽ NEMŮŽETE POPADNOUT DECH

Kašel v doprovodu s rýmou v rámci podzimní virózy většinou všichni celkem s přehledem zvládneme. Pokud ale trvá déle než obvykle, je dobré mu věnovat větší pozornost. V některých případech se z něj může vyklubat akutní či chronický zánět průdušek (bronchitida), který může vyústit až v zápal plic. Kolonka sama pro sebe je astma a tuberkulóza. Pokud řešíte konkrétní problém, neváhejte se na mě obrátit v rámci konzultace, na které najdeme nejvhodnější řešení přímo vám na míru. 
 

JAK PLÍCE PODPOŘIT?

Choďte ven na čerstvý vzduch a přestaňte kouřit. Tato doporučení patří v této oblasti patrně mezi dvě nejotřepanější klišé, ale všichni to známe – chyťme se za nos, kolikrát raději místo procházky venku skončíme u filmu nebo počítače. 🙂 Zkusme na tom v tomto období zapracovat, i když nás třeba počasí bude vybízet k opaku.
 
Mezi moje další tipy patří spánek s otevřeným oknem, který kromě dýchání podpoří i vaši termoregulaci. (Nebo minimálně ve velmi dobře vyvětrané nepřetopené místnosti – pokud jste extrémně citliví na chlad. V tomto případě doporučuji můj Srpnový herbář s bylinkami na termoregulaci. Vyzkoušet můžete zároveň nejrůznější dechová cvičení, ze kterých benefituje celé tělo, ale navíc i mysl. V neposlední řadě je skvělou prevencí i sauna a cokoliv dalšího, co vám přispěje ke zmírnění stresu. Zaměřit se můžete i na výběr vhodných potravin, které nepřispívají zahleňování.
 

BYLINKY NA PODPORU PLIC A DÝCHÁNÍ

Mnoho pomocníků na podporu plic a dýchání najdeme i mezi bylinkami. Horké čaje mívají na podzim na stole nezastupitelné místo a neuděláte chybu, pokud sáhnete po následujících: divizna, šalvěj, podběl, sléz (květ i list), černý bez, jitrocel, lékořice, tymián, kopřiva, měsíček, zázvor. Většina z nich pomáhá odhleňovat plíce a usnadní vám dýchání. Pokud chcete jejich efekt urychlit, můžete je inhalovat formou éterického oleje (aroma lampa či parní inhalace). (I zde platí, že je vhodné se zaměřit na případné kontraindikace.)
 

ŽAL SE ODKLÁDÁ

TČM zároveň přiřazuje ke každému orgánu specifickou emoci – k plicím se váže smutek a žal. A všichni asi musíme dát za pravdu, že během podzimu na nás chmury přicházejí většinou častěji než obvykle. Podívejte se na mých 9 tipů, jak zvládnout podzim a udržet si dobrou náladu. 🙂 
 

TIP NAVÍC PRO ČTENÁŘE

Pokud cítíte, že se chcete o důležitosti správného dýchání dozvědět víc, mám pro vás tip na knihu Patrick G. McKeown – The Oxygen Advantage. Dozvíte se mj. proč většina z nás dýchá zbytečně moc, jak správné dýchání pomáhá hubnout, snižovat stres, zbavovat se nemocí, jak přestat chrápat a proč si na noc zalepovat pusu náplastí. 🙂

Miluji zdravý životní styl. Mou největší vášní je epigenetika, která naprosto změnila můj život. Díky tomu dnes vím, jak sebe a své nejbližší udržet ve zdraví a jaké potraviny jsou pro každého z nás ty nejvhodnější. Ukazuji lidem, jak vzít zdraví do vlastních rukou a být sami sobě lékařem. Jsem autorkou e-booku zdarma 9 tipů, jak si udržet či navrátit zdraví aneb epigenetika v praxi a také Kuchařky #bezcukru #bezlepku #bezlaktózy . Můj příběh si můžete přečíst zde >>.

Odeslat komentář

OPC aneb Proč neplivat pecky
Gabriela – bolesti kloubů, nevolnost, nechutenství, bolest břicha, únava