DUBNOVÝ HERBÁŘ – zlato všude kolem

Počasí si s námi letos zatím sice stále trochu pohrává, ale sluníčko už vystrkuje paprsky nejenom z oblohy, ale ze země. 🙂 Dnešní herbář věnuji především žlutým zářivcům, kteří jsou potěšením nejen pro oko, ale hlavně pro tělo – a to jak zvenku, tak zevnitř. Mnoho bylin totiž lze použít i k ošetřování pokožky, vlasů a dalším kosmetickým účelům. A právě přírodní kosmetice se budeme tento měsíc věnovat, tak pojďme vrhnout do společného objevování.
 
Petrklíč – jarní nádech z plných plic
Prvosenka jarní, která je podobně jako sněženky, považována za jeden z prvních a zásadních symbolů jara, je skvělá na potíže s dýchacími cestami, dobře funguje proti zahlenění (usnadňuje vykašlávání), zánětům i revmatu. Květy a listy se dají konzumovat klidně syrové a můžete s nimi ozvláštnit jarní saláty. Na kvetoucí rostlinky je neskutečně krásná podívaná, takže s nimi můžete nejprve ozdobit stůl a když už “vezmou za své”, usušte je na čaj – uděláte službu dvojnásob. Se sběrem však opatrně – je chráněný a kořen, ze kterého se dělá odvar, se ve volné přírodě sbírat nesmí vůbec. V kosmetice se používá na skvrny na kůži, vlasové koupele nebo třeba ve formě obkladů na spáleniny.
 
Pampeliška – sluníčková laboratoř
Se smetankou lékařskou jsme se v herbáři setkali už na podzim, kdy jsme sbírali hlavně kořen. Jaro naopak vlévá největší sílu do květů a mladých listů. Pro ty nacházíme velmi hojné využití – o salátech snad nemusíme hovořit – hodí se do něj jak květy, tak mladé lístky. Květy nejsou vhodné k sušení a používají se čerstvé. Podporují funkci jater, žlučníku a využívají se například při léčbě dny, revmatu a cukrovky. A co teprve pampeliškový med? 🙂 Zdravější varianta slazení je na světě! Stejně jako petrklíč můžeme odvar z pampelišky používat fe formě obkladů na popáleniny, odvar z mladých lístků zkuste použít při problémy s akné a mastnou pletí.
 
Mochna husí – “plevel” na bolístky
Své kvítky začne už pomalu ale jistě koncem dubna vystavovat na obdiv i mochna. Ta je dalším příkladem plevelné byliny, která toho skýtá více, než si myslíme. Tu ocení ženy při menstruačních bolestech, zabírá při menstruačních křečích i křečích při bolesti žaludku a střev. Povzbuzuje játra, tvorbu žluči, prospívá srdci a při potížích s močovým měchýřem a močením. Je vynikající na hojení krvácejících ran. V kosmetice se používá například do krémů či pleťových vod, kde v kombinaci s dalšími bylinami úspěšně léči kuperózu či senzitivní pleť.
 
Duben je rovněž ideální pro sběr mladých lístků z břízy. Ty si můžete nasušit do zásoby a používat při potížích s močovými cestami, revmatismem nebo jako pomocníka při péči o vlasy. Velmi opatrně se můžete ještě i tento měsíc věnovat sběru březové mízy. Stráně a zahrady zdobí už např. I barvínek, který ocení všichni, kdo bojují s vysokým tlakem – ale pozor – ve velkých dávkách je jedovatý a měl by se tedy užívat velmi rozvážně. Opomenout rozhodně nesmím ani medvědici, která se však u nás vyskytuje spíše vzácně, ale patří mezi nejlepší urologické byliny.
 
Od té doby, co se bylinkami a jejich účinky a působením intenzivně zabývám, na mě vyzařují zcela jinou energii. Máte to také tak? Chodíte na jaře se zadrženým dechem a nestačíte se kochat? Já tedy rozhodně. 🙂 A jsem moc ráda, že máme ještě dlouhé kochání před sebou…

Miluji zdravý životní styl. Mou největší vášní je epigenetika, která naprosto změnila můj život. Díky tomu dnes vím, jak sebe a své nejbližší udržet ve zdraví a jaké potraviny jsou pro každého z nás ty nejvhodnější. Ukazuji lidem, jak vzít zdraví do vlastních rukou a být sami sobě lékařem. Jsem autorkou e-booku zdarma 9 tipů, jak si udržet či navrátit zdraví aneb epigenetika v praxi a také Kuchařky #bezcukru #bezlepku #bezlaktózy . Můj příběh si můžete přečíst zde >>.

Odeslat komentář

ROSMARINIC ACID - Zdravá kyselina
Dubnové aktuality