ROSMARINIC ACID – Zdravá kyselina

Ačkoliv zní název trochu děsivě, nejedná se o žádný chemický koktejl, ale o extrakt z rozmarýnu – bylinky, kterou všichni známe především z kuchyně. 🙂 Latinsky se nazývá Rosmarinus, což v překladu znamená růže z moře. Roste zejména ve středomoří, ale úspěšně ji lze pěstovat i na zahradách nebo doma za oknem. V kuchyni se používá už od starověku, stal se nedílnou součástí provensálského koření, ale vsadím se, že toho o něm spoustu nevíme. Co všechno rozmarýn umí? Není toho vůbec málo.
 
Jaké jsou benefity rozmarýnu?
 
  • Paměť a soustředění – rozmarýn prokazatelně působí na zlepšení mozkových funkcí a prevenci demence. Příznivý vliv na fungování mozku má na svědomí látka jménem cineol a jeho pozitivní vliv v této oblasti byl prokázán i pouze během aromaterapie, kdy byl rozmarýnový olej pouze vdechován. Účinky na paměť má vskutku pozoruhodné – při prováděných experimentech ji zvyšoval až o 14 %.
 
  • Alzheimerova a Parkinsonova choroba – prokázány byly i jeho účinky u obou zmiňovaných chorob – v jejich prevenci i zpomalení průběhu – opět obzvláště v oblasti paměti.
 
  • Záněty – na epigenetickém principu působí karnosol a kyselina karnosolová – látky obsažené v rozmarýnu – protizánětlivě. A právě zánětlivé procesy se podílejí na vzniku řady potíží a onemocnění – zhoubné nádory, srdečně cévní onemocnění, diabetes, psychické problémy, artritidu a další.
 
  • Alergie a astma – alergická rýma, která postihuje čím dál tím větší část populace by si rozmarýnem neměla vůbec zahrávat. Ukazuje se totiž jako velmi účinná substance právě v boji s tímto civilizačním onemocněním. Velmi dobře zmírňuje alergické projevy. Prokázán byl i ústup zánětlivých reakcí při alergické reakci na prachové roztoče a také úleva při astmatu.
 
  • Srdce a kardiovaskulární onemocnění – rozmarýn se využívá na zvýšení nízkého tlaku. Zároveň ale paradoxně dokáže snižovat i příliš vysoký krevní tlak, který je jedním z hlavních rizikových faktorů kardiovaskulárních onemocnění.
 
  • Psychické potíže, poruchy spánku, migrény – rozmarýn zklidňuje a ulevuje od nadměrného stresu a má pozitivní vliv na deprese a úzkost. Zabírá při poruchách spánku u dospělých i seniorů a opět zde velmi dobře funguje forma aromaterapie. Využití nachází při tlumení bolesti hlavy a při migrénách.
 
  • Tinnitus aneb pískání v uších – mnoha lidem znemožňuje normální fungování a právě zkušenosti s užíváním rozmarýnu ukazují, že by se mohlo jednat o substanci, která alespoň částečně uleví od obtíží.
 
  • Nádorová onemocnění – pozornost se v současné době věnuje i použití v rozmarýnu v prevenci a léčbě rakoviny. Zejména pak u rakoviny střeva a slinivky břišní, prsu, plic a jater, kůže, prostaty a také leukémie.
 
Rozmarýn je zároveň silným antioxidantem, chrání játra, stimuluje buňky sleziny, čímž skvěle nakopává imunitu, chrání oční buňky před degenerativními onemocněními (makulární degenerace), má skvělou schopnost ničit plísně a kvasinky a působí antibakteriálně. Poslední studie dokazují i jeho účinek při potlačení plešatění u mužů. A jako jeden z největších bonusů – nádherně voní. 🙂
 
Jsem si jistá, že se nestačíte divit, co má všechno tato nenápadná bylina na svědomí. Pořídit ji můžete u mě na e-shopu. O užívání ve formě extraktu je v tomto případě lepší se kvůli možným kontraindikacím poradit – třeba u mě na konzultaci.  V kapslích si k němu sice nepřivoníte, ale o to intenzivněji bude působit. 🙂
 

Miluji zdravý životní styl. Mou největší vášní je epigenetika, která naprosto změnila můj život. Díky tomu dnes vím, jak sebe a své nejbližší udržet ve zdraví a jaké potraviny jsou pro každého z nás ty nejvhodnější. Ukazuji lidem, jak vzít zdraví do vlastních rukou a být sami sobě lékařem. Jsem autorkou e-booku zdarma 9 tipů, jak si udržet či navrátit zdraví aneb epigenetika v praxi a také Kuchařky #bezcukru #bezlepku #bezlaktózy . Můj příběh si můžete přečíst zde >>.

Post your comment

GABČA - štítná žláza, stres
DUBNOVÝ HERBÁŘ - zlato všude kolem