BUTYRÁT – poklad pro naše střeva

Přestože butyrát není sám o sobě příliš známý, hraje v našem těle naprosto zásadní roli. O něco známější už pro vás asi bude Hippokratův výrok “nemoc začíná ve střevech”. A my se dnes podíváme na to, jak spolu tyto dvě věci souvisí.


Sůl nad zlato
Butyrát je sůl kyseliny máselné. Za normálních okolností jej naše tělo produkuje přirozeně a vzniká jako produkt střevních bakterií. Zároveň jej do těla dostáváme prostřednictvím konzumace mléčných výrobků. Je naprosto zásadní pro udržení integrity a funkci střevní sliznice. Pokud ho máme nedostatek, můžeme se spolehnout na to, že nás bude trápit jejich zánětlivost a z ní pramenící zdravotní potíže nejrůznějšího charakteru. Ze střev pak proniká do krevního oběhu a působí i na další tělesné funkce a procesy.


Jaké jsou jeho benefity?

Střevní onemocnění – dostatek butyrátu je zásadní pro normální funkci střevní sliznice – působí totiž protizánětlivě a podporuje její integritu. Výborná prevence je jeho užívání i v kombinaci s rozpustnou vlákninou. V boji za zdravá střeva neopomíjejte třeba ani vývar, o jehož benefitech píšu tady.


Obezita, diabetes a srdce – butyrát usnadňuje hubnutí a odstraňuje inzulinovou rezistenci; to je důležité nejen při hubnutí ale i při prevenci diabetu. Zároveň omezuje produkci cholesterolu a slouží tak jako prevence při kardiovaskulárních chorobách.


Mozkové mrtvice a paměť – velkým pomocníkem je butyrát i při léčbě následků mrtvice. Podporuje totiž produkci růstového faktoru, který působí na buněčné mechanismy v mozkové tkání a chrání nervové buňky, které byly poškozeny nedostatkem kyslíku. Díky epigenetickému působení má i výborný vliv na paměť.


Celkově podporuje imunitu, bojuje proti alergiím a v poslední době se vedou výzkumy, které se zabývají souvislostí mezi butyrátem a vznikem autismu; resp. funkcemi mitochondrií, které jsou ovlivněny nasycenými mastnými kyselinami s krátkým řetězcem, mezi které butyrát patří. Epigenetické působení se prokazuje i při prevenci nádorových onemocnění.


Jakou péči věnujete střevům vy? 

Butyrát můžete koupit u mě na eshopu a v rámci konzultace se můžeme podívat na to, jestli jeho suplementace bude pro vaše potíže stačit, nebo jestli by bylo lepší podpořit střeva ještě něčím dalším.


Pozornost můžete věnovat i mému březnovému jarnímu herbáři, ve kterém mimo jiné zmiňuji bylinky vhodné pro detoxikaci organismu a jarní očistu. 🙂

Miluji zdravý životní styl. Mou největší vášní je epigenetika, která naprosto změnila můj život. Díky tomu dnes vím, jak sebe a své nejbližší udržet ve zdraví a jaké potraviny jsou pro každého z nás ty nejvhodnější. Ukazuji lidem, jak vzít zdraví do vlastních rukou a být sami sobě lékařem. Jsem autorkou e-booku zdarma 9 tipů, jak si udržet či navrátit zdraví aneb epigenetika v praxi a také Kuchařky #bezcukru #bezlepku #bezlaktózy . Můj příběh si můžete přečíst zde >>.

Odeslat komentář

Únorové aktuality
BŘEZNOVÝ HERBÁŘ - malé bylinky, velká síla