9 tipů na meditace, které vás nadchnou

V článku Meditace jako cesta za rovnováhou jsem vám zmiňovala 3 meditace v souvislosti s různými frekvencemi. Vipassanu, meditaci milující laskavosti a meditaci k dosažení delta vln, takzvanou léčivou meditaci.


Dnes bych ráda přidala tipy na další meditace.


Meditace na prostor
Vnímám prostor mezi očima, mezi tvářemi, mezi ušima, mezi bradou a temenem hlavy. To vše spojíme do jednoho prostoru, ve kterém bude celá naše hlava.


Dále si uvědomím prostor mezi rameny, mezi krkem a pupíkem a prostor, ve kterém je celý náš hrudník. Tento prostor propojím s prostojem, kde je naše hlava v jeden prostor.

Následně si postupně uvědomím prostor mezi našimi kyčlemi, mezi našimi koleny a mezi našimi kotníky. Opět propojím celý tento prostor. Nyní propojím i tento prostor s prostorem horní části těla a celý tento prostor vnímám a prociťuji.


Pokud chci, můžu si uvědomit o prostor kolem mě, místnost, ve které se nacházím, dále pak celý dům, celé město, postupně pak celou republiku, Zemi a celý vesmír.


Meditace na prostor 2
Nejdříve si uvědomím všechny objekty (lidi i předměty) v místnosti. Poté začnu vnímat prostor mezi nimi a dále začnu vnímat i sebe jako objekt v tomto prostoru. Postupně vnímám, že všechny objekty jsou mnou, nejsou ode mě odděleny.


Kdo jsem já?
Při této meditaci si stále dokola opakuji tu stejnou otázku – kdo jsem já? A pozoruji. Můžu také použít variantu – Kde jsem byl, než jsem se narodil? Zeptat se můžu i na to, co je mým údělem? Ta slova, která mi moje mysl říká, vlastně nejsou důležitá. Jde o ten prožitek ve změněném stavu vědomí.


Meditace vnímavosti
Jak již vyplývá z názvu, tak při této meditaci jde o to si vůbec uvědomit, že vnímám. Nejde o to uvědomovat si vnitřní děje, nebo okolní svět jako při Vipassaně, ale TO, co všechno tohle vnímá, CO si to uvědomuje.


Meditace na otázku – Co když hluboký klid a mír kterého chci dosáhnout je už tady a právě teď?
Podobně jako u meditace – kdo jsem já, vnímám jen ten prožitek změněného stavu vědomí.


Meditace přítomného okamžiku
Vnímám, vše kolem sebe – zvuky, vůně, teplotu, chuť v mých ústech, místo, kde se moje nohy/ruce dotýkají židle/země, vnímám své oblečení i prostor kolem mě. Vnímám to vše naráz a naplno se tak odevzdávám přítomnému okamžiku. To vše dělám bez jakéhokoliv hodnocení a porovnávání. Vše jen a pouze pozoruji.


Meditace odevzdání
Představuji si, že se odevzdávám božstvu (vesmíru, něčemu vyššímu ve mně, mému vědomému já). Vše naplno procítím celým svým tělem.


Mahajanová meditace
Představím si, nějakou situaci, kdy jsem byla smutná, zažívala bolest nebo jakoukoliv jinou intenzivní emoci. A tentokrát se jí nebráním, a naopak jí zkouším plně přijmout a otevřít se jí. Stávám se tím smutkem, tou bolestí a tím ji překračuji.


Meditace bez úsilí
Uvědomím si nějakou fyzickou bolest nebo si vybavím nějaký problém, který mě trápí. Nebudu se s tím ale ztotožňovat, nebudu se tomu bránit ani s tím bojovat. Tentokrát to nebudu ani přijímat nebo odmítat, nevyvinu vůbec žádné úsilí, necháme to prostě být a jen pozoruji.


Tak co, která meditace se vám líbí nejvíce? Kterou vyzkoušíte?
Já osobně mám velmi ráda meditaci prostoru, ta patří k mým velmi oblíbeným. Miluju ten pocit, že jsem „rozteklá“ úplně všude.


Ještě jeden malý tip na závěr.
Zkuste každou meditaci začínat nácvikem soustředěné pozornosti – buď se soustředit na nějaký jeden bod, plamen svíčky anebo vlastní dech. Vždy se pohodlně posaďte a ruce si položte na stehna dlaněmi nahoru.

Miluji zdravý životní styl. Mou největší vášní je epigenetika, která naprosto změnila můj život. Díky tomu dnes vím, jak sebe a své nejbližší udržet ve zdraví a jaké potraviny jsou pro každého z nás ty nejvhodnější. Ukazuji lidem, jak vzít zdraví do vlastních rukou a být sami sobě lékařem. Jsem autorkou e-booku zdarma 9 tipů, jak si udržet či navrátit zdraví aneb epigenetika v praxi a také Kuchařky #bezcukru #bezlepku #bezlaktózy . Můj příběh si můžete přečíst zde >>.

Odeslat komentář

Jak jsem meditovala v klášteře Doi Suthep
Lednový herbář