Je tu leden, měsíc nových předsevzetí a za normálních okolností i přervaných fitness center. Dost z nás bere přechod roku jako takový milník, kdy to staré necháváme za dveřmi a říkáme si, že od nového roku začneme. S čímkoliv. Dobře jíst, sportovat, přestaneme kouřit… Zároveň se ale vsadím, že mnoho z těchto účastníků novoročního zápalu již zase ke dnešnímu dni rezignovalo.
Tématem celého měsíce je pohyb. Pokud vám unikl lednový herbář, vraťte se k němu, protože se v něm dozvíte o spoustě bylinek, které vám pomohou s hubnutím a povánočním restartem celkově. Dnes se však zaměříme na věc, která je důležitá po celý rok a ne jenom kvůli předsevzetím. Hlavně kvůli tomu, abyste se cítili dobře.
1. Vytipujte si aktivitu
Aktuálně je to poměrně výzva, jelikož jsou zavřená všechna fitness centra i další sportoviště. Nemusíte věšet hlavu – alespoň máte dostatek času popřemýšlet o tom, co by vás bavilo. V současnosti navíc můžete na internetu najít nespočet videí, která nabízejí cvičební programy na doma – stačí prolustrovat třeba YouTube. Zároveň se dá spousta aktivit provozovat i venku. Pokud se vaše kýžená aktivita neslučuje ani s jedním, začněte alternativou – choďte na procházky, zacvičte si doma jógu, jeďte se projet na kole nebo se naučte správně dýchat.
2. Začněte
Nestřílím si z vás. Jen vás nabádám k tomu, abyste neustále neodkládali start na zítra, na pondělí, nebo “od prvního”. Začněte hned. Nebo nejpozději až přijdete domů z práce.
3. Přestaňte se vymlouvat
Máte zdravotní indispozici, která vám brání sport vykonávat? Zbavte se jí. Najděte si vhodného lékaře či fyzioterapeuta, který vám pomůže problém vyřešit. Nemáte čas? Nesmysl. I 15 minut jógy denně udělá obrovskou službu. Existuje i spousta cviků, které můžete praktikovat v kanceláři při sezení u počítače. Nemáte peníze? Cvičte doma nebo venku. Uf, co by tam mohlo být dál? Snad jenom to, že se vám nechce. A v tom případě asi můžete přestat číst tenhle článek.
4. Hýbejte se správně
Alfa a omega zdravého pohybu je to, že jej vykonáváte správně. K čemu je běh, u kterého sice třeba zhubnete, ale zhuntujete si kolena a záda? K čemu budete dělat cokoliv dalšího (ač třeba v dobré víře), co se pak negativně promítne jinam? Pokud cvičíte doma, domluvte si alespoň jednou za čas konzultaci s kvalitním specialistou, který na vás koukne a opraví vaše neduhy. Pokud budete cvičit kdekoliv s kýmkoliv, měl by to být někdo, kdo oboru skutečně rozumí. Narozdíl od dětství v dospělosti už bohužel většinu (i základních) pohybů nevykonáváme správně a je to třeba brát na zřetel.
5. Vneste do pohybu pravidelnost
Rozhodně nemusíte cvičit každý den. V mnoha případech to ani není žádoucí. Záleží samozřejmě jakou aktivitu zvolíte. Každodenní jóga je fajn, každodenní silový trénink cesta ke zkáze. Hledejte optimum tak, aby vám bylo příjemně. Alespoň ze začátku je však fajn si nastavit dny, kdy se pravidelnému pohybu budete věnovat. Klidně zkuste začít jednou týdně a postupně přidávat / kombinovat aktivity.
6. Zapomeňte na rekordy
Nejdůležitější na tom všem je, že se hýbete kvůli sobě a ne kvůli okolí. Zahoďte obavy o tom, že v něčem nebudete dost dobří. Velký úspěch je i to, že vás třeba po čase cvičení přestanou bolet záda nebo že se jednoduše budete cítit lépe – zlepšení psychiky jeden z obrovských benefitů cvičení a budete jej cítit po každém cvičení. Člověku se do cvičení vůbec nechce, ale ten pocit “po” je k nezaplacení.
7. Nikdy není pozdě
To znamená, že něco pro své zdraví můžete dělat ať je vám 20 nebo 50. Pokud se cítíte nemohoucí či indisponovaní, zaměřte se na bod 3. Hýbat se lze skutečně v každém věku.
8. Spojte příjemné s užitečným
Naplánujte si po tréninku aktivitu, na kterou se budete těšit. Ta může být opět pro každého diametrálně odlišná – můžete si naplánovat relax v sauně nebo večer s knihou a sklenkou červeného vína, které vám přinese další benefity. Pokud vás zajímá jaké, přečtěte si můj článek o červeném víně.
9. Najděte si parťáka
Nechcete na to být sami? Poohlédněte se po někom z okolí, kdo by se k vám mohl přidat. Ve dvou se to lépe táhne (a také se ve 2 lépe nadává na namožené svaly).
10. Motivujte se
Pro každého to může znamenat něco jiného; existuje spousta tréninkových diářů, kam si můžete zaznamenávat svoje úspěchy; můžete si vytisknout tabulku na lednici a do ní si zapisovat/odškrtávat, co jste v průběhu měsíce zvládli. Můžete se pochlubit na sociálních sítích, že začínáte něco dělat – získáte obdiv a třeba i spojence. Můžete se těšit na to, že zhubnete do oblíbených šatů…
Důležité je, abyste z pohybu měli radost a byli k sobě laskaví. Pokud se na cvičení jednou vykašlete, netrestejte se a hlavně žádné výčitky. Občas se člověku prostě nechce a potřebuje klid. (Ví o tom své určitě minimálně ženy v období cyklu.) Ale ne že se vám nebude chtít moc často! Držím vám palce.