Ačkoliv nese stejné označení jako jedna ze světových osmitisícovek, jeho známost je značně menší. Tak schválně – kolik z vás Vitamin K2 vůbec zná nebo alespoň ví, že existuje? Pojďme se na něj podívat zblízka, protože právě díky němu může být naše tělo pevné jako skála.
Proč ho mít dostatek?
V první řadě bychom si jej neměli plést s K1, který je rostlinného původu a má zcela jiné funkce (souvisí hlavně se srážlivostí krve), nebo nedej Bože se synteticky vyráběným K3, který se přidává do krmiv pro zvířata. Jeho primární funkcí je dozor nad pohybem vápníku v organismu – jednoduše řečeno zajišťuje to, aby vápník v těle doputoval tam, kam má a naopak se nezdržoval tam, kde je jeho přítomnost nežádoucí. Pokud trpíme jeho nedostatkem, vápník se neukládá v kostech, ale v žilách a měkkých tkáních, takže se můžeme brzy velmi pravděpodobně dočkat osteoporózy, žilních onemocnění a dalších nepříjemností.
Kde ho vzít?
Pokud se těšíme dobrému zdraví, produkují ho naše střevní bakterie a z potravy ho vstřebáváme jen určitou část. Obecně však kvalita mikrobiomu nebývá díky působení externích vlivů (antibiotika a další léky), nevhodnému stravování a životnímu stylu stoprocentní, takže vám poradím, pro co pravidelně sahat. Odhaduje se totiž, že jeho nedostatkem trpí až 70 % z nás.
Číslo jedna = máslo. Slyšíte dobře. 🙂 Jedním z nejlepších potravinových zdrojů, ve kterých je K2 uložen, je právě máslo. Skvělým zdrojem jsou i vejce, játra (i další vnitřnosti) a červené maso. Má to ale jeden háček, a tím jsou kvalitní zdroje. Výskyt K2 je podmíněn tím, že zvířata, z nichž produkty pochází, musí konzumovat zelenou potravu, takže je opět potřeba se poohlédnout po produktech z BIO farem či vlastních zdrojů, u kterých máte jistotu. Můžete vyzkoušet i mléčné výrobky, obzvláště ty tučnější, ve kterých je K2 rovněž částečně zastoupen. Jako tip na speciální zdroj K2 přidávám kysané zelí, na které ještě v průběhu měsíce dojde řada, ale zaměřit se můžete i na další fermentované výrobky (například japonské Natto, který je doslova zlatý důl). Zároveň je potřeba dbát na to, aby vaše strava obsahovala dostatek kvalitních tuků. K2 patří do skupiny vitaminů, které jsou v něm rozpustné a potřebují jej pro účinnou absorbci v organismu.
Benefity Vitaminu K2
- Zdravé kosti a snížení rizika osteoporózy – aktivuje u důležitých bílkovin schopnost vázat vápník a napomáhá tak utvářet a udržovat zdravé kosti a jejich hustotu, což oceníme všichni s přibývajícím věkem či ženy v období menopauzy. Diskutuje se i o pozitvním vlivu na kvalitu zubů a revmatickou artritidu.
- Srdečně-cévní onemocnění – K2 zajišťuje, aby se vápník neukládal na stěnách cév, tepen a v okolí srdce, takže slouží jako výborná prevence srdečních onemocnění, infarktu myokardu atd.
- Rakovina, leukémie – K2 dle průzkumů slouží i jako prevence před onemocněním rakovinou či jako podpůrný prostředek pro zmírnění jejího rozsahu (obzvláště rakovina prostaty a plic).
Pokud se vám zdá, že doposud rozepisuji účinky Vitaminu D3, který jsme řešili v minulém článku, nejste daleko od pravdy. D3 a K2 jdou totiž “ruku v ruce” a synergicky spolupracují právě při ukládání vápníku a pomáhají ochraňovat srdce a cévy.
- Alzheimerova choroba – v oblasti epigenetického působení může velmi pravděpodobně ovlivňovat aktivitu některých genů, které se na vzniku Alzheimerovy choroby podílejí. Zároveň pomáhá zabraňovat kumulaci tzv. volných radikálů, které mohou poškozovat mozkové buňky.
- Cukrovka – K2 napomáhá udržovat normální hladinu cukru v krvi. Dokáže totiž aktivovat osteokalcin, který dokáže zvýšit produkci inzulinu a citlivost tkání na tento hormon.
- Žilní onemocnění – napomáhá udržovat pružnost cév a zabraňuje tak např. vzniku křečových žil.
- Vrásky – radost hlavně pro ženy 🙂 Vědci se domnívají, že K2 ovlivňuje elasticitu pleti stejně jako pružnost cév.
- Neplodnost – působí zejména u mužů, u kterých zlepšuje tvorbu spermatu a jeho kvalitu; vhodný je však i pro ženy – obzvláště s dalšími podpůrnými substancemi (u mužů extrakt z granátového jablka, u žen resveratrol.)
Na to, zda máte K2 dostatek nebo potřebujete vhodnou suplementaci i z nepotravinových zdrojů se s vámi společně ráda podívám v rámci konzultace. Objednat si ho pak můžete přímo u mě na eshopu.
Zdroj: http://www.epivyziva.cz
0
0