Suchý únor je tady! A v hlavě se mi zrodila otázka, jestli si jej jako společnost vybrala jako měsíc bez alkoholu proto, že má nejméně dní a nebo jestli tom třeba nemá prsty i čínská medicína, která únor považuje za měsíc, kdy jsou nejcitlivější ledviny, a je fajn jim věnovat zvýšenou péči. 🙂 Velké iluze si nedělám, takže se pojďme společně podívat na to, jak je můžeme (nejen) během února podpořit preventivně, ale i na to, jak a čím nás dovedou potrápit.
KDYŽ JE LEDVINÁM OUVEJ
“Ať ti nenastydnou ledviny!”. Kdo by v dětství/dospívání tuhle větu neslyšel… Ledviny mají rády teplo, to je pravda, ale spouštěči jejich onemocnění bývá mnoho dalších věcí. Se svými klienty řeším nejčastěji zánět ledvin. K němu dochází zpravidla přes močový měchýř, resp. močovou trubici (tomu jsem se věnovala v lednovém herbáři; v dalších případech se může infekce do těla prostřednictvím krve. Další známou kapitolou jsou ledvinové kameny, které znesnadňují normální odtok moči a močové cesty se tak adekvátně nemohou čistit od bakterií. Pokud ledviny ztratí svou schopnost vylučovat odpadní látky z těla úplně, hovoříme o tzv. chronickém selhání ledvin. To bývá zapříčiněno důsledkem dalších onemocnění (diabetes, vysoký krevní tlak…) a jeho důsledky mohou být velmi vážné (někdy až dialýza, při fatálních následcích pak transplantace).
Příznaky, které potíže s ledvinami (potažmo s dolním močovým ústrojím) doprovázejí, bývají např.: nutkání k nadměrnému močení, pálení/řezání při močení, výskyt krve při močení, zvýšený krevní tlak, zvýšená teplota, neustálý pocit plného močového měchýře, bolest/tlak v oblasti ledvin, zakalená nebo zapáchající moč apod.
LEDVINY – I „ČISTIČKA“ POTŘEBUJE PÉČI
Ledviny, jak už jsem naznačila, našemu tělu slouží primárně jako čistička. Je to filtr, který zajišťuje, aby naši krev zbavily všech odpadních látek, které naše tělo produkuje, a zůstalo v ní pouze to, co má. Napomáhají udržovat normální krevní tlak a rovnováhu minerálů. Zároveň se v nich tvoří moč, která nashromážděné odpadní látky odvádí z těla pryč. Co můžeme udělat pro to, abychom jim usnadnili práci?- Dodržujte pitný režim.To samozřejmě platí hlavně preventivně. Pokud nás ledviny již trápit začnou, pitný režim ještě navyšte a pomozte se tak tělu pročistit. Skvělá je čistá voda (kdo má studánkovou, má navrch); popř. bylinkové čaje podporující pročištění, protizánětlivost apod. A nepřehánějte to ani s alkoholem a kávou, pokud jsou ledviny v oslabení, neprospívá jim ani jedno.Ze zmiňovaných bylinek stojí rozhodně za zmínku: bříza, kopřiva (kterou si již brzy budete moct nasbírat i venku!), přeslička, vřes, zlatobýl, fenykl, truskavec, medvědice. Vhodnou podporou je i jalovec a petrželový kořen, protizánětlivě dobře funguje i řepík.Na ledvinové kameny je výborná jehlice trnitá a len setý.
- Starejte se o duši. Podle TČM lze příčinu potíží s ledvinami hledat ve lpění na starých emocionálních vzorcích či v koncentraci negativních emocí (stres, smutky, strachy). Jako jeden z nich bych vypíchla např. workoholismus, a který často hýbe světem a který pouze vyživuje strach ze selhání. Zkuste věnovat duši adekvátní péči a zamyslet se nad tím, co vám ledviny mohou odrážet.
- Meditujte a dýchejte. Meditace je krásným doplňkem předchozího bodu a již jsem se jí několikrát věnovala. Pomůže vám zklidnit hlavu, uvolnit se, zmírnit stres, lépe usínat, mít kvalitnější spánek a naučit se soustředit na sebe a své potřeby. Soustředění na dech jde pak s meditací ruku v ruce.
- Závěrem si neodpustím ani všeobecně prospěšné věci jako je nízká míra tělesného tuku, zdravý pohyb na vzduchu a pestrá strava plná živin. 🙂 Chybu rozhodně neuděláte, pokud pravidelně zařadíte do jídelníčku brusinky a lněné semínko.