Genistein – poklad v menopauze

Genistein je extrakt získávaný primárně ze sójových bobů. I přes to, že sója bývá předmětem častých spekulací o tom, jestli je tělu prospěšná, či nikoliv, nechme tyto úvahy stranou a zaměřme se na epigenetická fakta a hlavně na genistein jako takový. Radost dnes budou mít převážně ženy, které se nachází v období klimakteria (menopauzy), nebo které toto životní období čeká. Může vám být totiž velmi dobrým společníkem.
 

TÝMOVÝ HRÁČ

Začneme troškou chemie. Genistein patří do skupiny izoflavonů. Jedná se o tzv. fytoestrogeny, které jsou svojí strukturou podobné ženskému pohlavnímu hormonu – estrogenu. Dokáží se vázat na stejné estrogenové receptory, což – jak dále uvidíme – přináší velké množství benefitů. Extrakce čistého genisteinu je velmi náročná, proto jej většinou najdete ve většině doplňků ve směsi společně s dadzainem a dalšími izoflavony. To sebou nese další výhodu, jelikož studie naznačují, že sám o sobě nepůsobí tak dobře, jako když je mu dovolena synergie s dalšími “kolegy”. Kromě sóji se vyskytuje např. v bobu obecném (fava), lupině a je dokonce zastoupen i v kávě.
 

BENEFITY GENISTEINU

  • Menopauza – strukturální podobnost estrogenu zajišťuje to, že v období klimakteria napomáhá vyrovnávat pokles jeho přirozené tvorby. To je vhodné zejména při eliminaci průvodních jevů menopauzy (návaly horka, atrofie kůže, osteoporóza, nemoci srdce a cév či například poruchy paměti).

  • Kloubní onemocnění – mezi důležité vlastnosti genisteinu patří schopnost potlačovat tvorbu enzymů, které hrají stěžejní roli při zánětlivých procesech, které způsobují nejen bolestivé stavy kloubů, ale podílejí se i na degeneraci kloubních chrupavek. Využívá se tedy v oblasti prevence i léčby artrózy – obzvláště pak u žen právě kolem období menopauzy. Pozitivní vliv se prokázal i při revmatoidní artritidě.

  • Antiparazitikum – další zajímavou vlastností je jeho antiparazitické působení; jako účinný se ukázal zejména v boji proti střevním parazitům (tasemnice apod.).

  • Hubnutí – v menopauze se tělesné změny dotýkají většinou i přibývání na váze, protože úbytek estrogenu má za následek množení tukové tkáně. Genistein dokáže měnit aktivitu genů souvisejících s aktivitou tukových buněk a napomáhá tak regulovat tělesnou hmotnost.

  • Diabetes – pozitivně ovlivňuje produkci inzulinu a je tak důležitým hráčem i na poli prevence a léčby diabetu 2. typu právě díky tomu, že napomáhá udržovat normální hladinu cukru v krvi.

  • Mozkové funkce – podporuje mozkové funkce, paměť a brání jejich úbytku ve vyšším věku. Využívá se i při prevenci a léčbě Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby a i v této oblasti se ukazuje jako velmi účinný právě v období klimakteria.
 
Doteď jste o něm možná nikdy neslyšely (ano, záměrně už nyní používám tvrdé y), ale mnoha mým klientkám už přinesl spoustu úlevy. Pokud se některá z vás nachází v tomto poměrně náročném období každé ženy, neváhejte se mi ozvat. Ráda se s vámi podělím o zkušenosti z mé praxe a najdeme komplexní řešení přímo pro vás tak, abyste se zase začaly cítit skvěle. 🙂
 

Miluji zdravý životní styl. Mou největší vášní je epigenetika, která naprosto změnila můj život. Díky tomu dnes vím, jak sebe a své nejbližší udržet ve zdraví a jaké potraviny jsou pro každého z nás ty nejvhodnější. Ukazuji lidem, jak vzít zdraví do vlastních rukou a být sami sobě lékařem. Jsem autorkou e-booku zdarma 9 tipů, jak si udržet či navrátit zdraví aneb epigenetika v praxi a také Kuchařky #bezcukru #bezlepku #bezlaktózy . Můj příběh si můžete přečíst zde >>.

Odeslat komentář

Únorový herbář - ledviny
Michaela – hormonální nerovnováha, únava, bolesti, zažívací problémy