Únorový herbář

Pomalu ale jistě jdeme jaru vstříc. Já už se nemohu dočkat, až budeme moci společně vyrazit ven a sbírat první jarní bylinky plné síly. Než se ale začneme soustředit na venek, pojďme zůstat alespoň ještě tento měsíc uvnitř, abychom sílu po zimě načerpali i my. Celý měsíc se budu věnovat (sebe)lásce, rituálům a ženství. A čím jiným začít, než bylinkami, které nám ženám přijdou vhod nejen v únoru. Ale úplně zkrátka nepřijdou ani muži… 🙂

 

Kontryhel obecný
Blahodárné účinky kontryhele ocení hlavně ženy, které trpí menstruačními bolestmi a dalšími gynekologickými obtížemi. Je plný rostlinných hormonů, které příznivě ovlivňují hormonální procesy v ženském těle – upravuje sílu a pravidelnost krvácení během cyklu a umí si poradit i s premenstruačním syndromem, jelikož zklidňuje, tlumí pocení a úzkost hází stranou. Jako skvělý pomocník slouží i při menopauze. Svou roli dokáže sehrát také při redukčních dietách, v souvislosti se zažívacími potížemi, používá se jako kloktadlo při angínách a zánětech v ústní dutině, urychluje hojení ran, má protizánětlivé účinky a je zběhlý i v boji proti virovým či bakteriálním nákazám. Spousta z nás ho pěstuje na zahradě a ani netuší, jaký poklad skýtá. Listy navíc můžete použít i jako netradiční ozvláštnění salátů nebo polévek.

Jetel červený
Stejně jako kontryhel je plný fytoestrogenů a tím pádem harmonizuje hormonální soustavu žen. Podporuje přirozený hormonální cyklus ženy a pomáhá jim se vypořádat s hormonálními změnami v období menopauzy, kdy doplňuje chybějící estrogen. Zároveň podporuje normální činnost srdce a zdraví našich kostí. Nálev z jeho květů můžeme bez problémů užívat i jako netradiční čaj během dne i mimo konkrétní obtíže.

Řebříček obecný
Jeho latinský název zní Achillea, který získal po bájném hrdinovi Achillovi. Ten prý pomocí něj ošetřoval vojákům krvavé rány ve válce. Pro nás ženy bude hrdinou v úplně jiné oblasti – umí se vypořádat s bolestmi a křečemi při menstruaci, dokáže upravit menstruační cyklus a ocení ho i ženy v menopauze. Mezi jeho další oblasti působení patří normalizace činnosti ledvin, je vhodný na trávicí potíže a napomáhá i kontrole tělesné hmotnosti, protože má příznivý vliv na metabolismus tuků. V přírodě bývá poměrně hojně zastoupen, takže si neváhejte přes rok nasušit zásoby natě na zimu, kterou pak využijete ve formě odvaru. Údajně si i cíleně používá jako afrodisiakum. 🙂

Kotvičník
A aby nepřišli úplně zkrátka ani muži, podíváme se závěrem na kotvičník. Ten perfektně působí na posilování a podporu mužského libida; muži jej zároveň využívají při podpoře sportovního výkonu. Pro ženy je pak opět výborným pomocníkem v období menopauzy. Nejběžněji ho asi můžete potkat ve formě tinktury nebo čaje.

A zdaleka nekončíme. Na zmírnění menstruačních bolestí určitě můžete vyzkoušet i měsíček – léčivku, která se řadí mezi nejuniverzálnější pomocníky nebo šalvěj lékařskou – opět ve formě odvaru. Obě bylinky toho mají tolik co nabídnout, že si jejich další účinky necháme na později a věnujeme jim více prostoru – zaslouží si to. 

A co vy? Máte nějakou svou spolehlivou bylinku nebo rituál, který vám v období menstruace zaručeně pomůže – ať už s bolestmi, nebo s navozením lepší nálady?

 

Miluji zdravý životní styl. Mou největší vášní je epigenetika, která naprosto změnila můj život. Díky tomu dnes vím, jak sebe a své nejbližší udržet ve zdraví a jaké potraviny jsou pro každého z nás ty nejvhodnější. Ukazuji lidem, jak vzít zdraví do vlastních rukou a být sami sobě lékařem. Jsem autorkou e-booku zdarma 9 tipů, jak si udržet či navrátit zdraví aneb epigenetika v praxi a také Kuchařky #bezcukru #bezlepku #bezlaktózy . Můj příběh si můžete přečíst zde >>.

Odeslat komentář

GRANÁTOVÉ JABLKO - grál plodnosti
Únorové aktuality