Se stresem se převážná většina z nás potýká každý den. Je to určité napětí nebo tlak v těle, a to návaznosti na fyzickou či psychickou zátěž. Z pohledu epigenetiky se jedná o jeden z nejsilnějších faktorů, které ovlivňují naše zdraví.
Když jsme ve stresu, naše tělo se nachází ve stavu, kdy je připravené na boj, a proto si říká o dodatečné živiny a energii do svalů a dalších orgánů, které by měly bojovat. To má za následek, že se odvádí krev z jiných orgánu, například trávicí soustavy, a omezuje se tak jejich činnost.
Během stresové situace se stimuluje srdeční činnosti, kde tak dochází ke zvýšení tlaku, aby bylo schopno zabezpečit dostatečnou distribuci živin do těla během již zmíněného boje. Během stresu dochází také k uvolnění glukózy do krve.
To jsou důvody, proč může při dlouhodobém stresu docházet k různým onemocněním jako například k zažívacím problémům, k diabetu (díky často uvolňované glukóze), nebo (díky zvýšenému tlaku) k infarktům a dalším.
Každá stresová situace je velmi energeticky náročná a naše tělo velmi vyčerpává. Vyžaduje tak následnou řádnou kompenzaci.
Co je tedy dobré dělat nebo čemu se vyvarovat?
1) Dopřejte si dostatečný odpočinek a spánek, aby tělo mohlo regenerovat a doplnit energetické zásoby.
2) Dávejte si jen reálné cíle. V opačném případě na sebe vyvíjíte zbytečný tlak a je to zbytečné. Nebojte, nic vám neuteče. Radujte se z maličkostí a když uděláte nějakou chybu, tak za ni buďte rádi a nic si nevyčítejte. Každá chyba vás posune.
3) Neřešte minulost, protože tu už nezměníte a nebojte se budoucnosti, protože ta nemusí nastat. Užívejte si to, co je tady a teď.
4) Najděte si každý den chvilku jen na sebe a užijte si ji. Dělejte, co vás baví a zapomeňte na všechny starosti kolem. Je to vaše chvilka. Ale o tom už jsem psala ve svém e-booku 9 tipů, jak si udržet či navrátit své zdraví.
5) Hýbejte se. Pohyb uvolňuje endorfiny, čistí hlavu a navíc budete vypadat ještě líp.
6) Buďte na vzduchu. V kancelářích jste celé dny, tak na chvilku vyběhnete ven, užijte si sluníčka – doplní vám dopamin a vitamin D.
7) Pokuste se o pravidelný režim. Tělo si na něj rádo zvykne a bude více v klidu, protože ví, co kdy přijde.
8) Jezte zdravě. Pokuste se omezit lepek a cukr a místo něj zařaďte více ovoce a zeleniny.
9) Zkuste zařadit doplňky stravy – hořčík, vitamín B6 nebo tinkturu z kozlíku lékařského. Pomohou vám se uklidnit a umožní vám lepší spánek.
10) Vyzkoušejte meditaci. Zklidní vám hlavu asi jako nic jiného. Chce to trošku praxe, ale určitě to stojí za to.