ČERVNOVÝ HERBÁŘ – Svatojánské byliny

Blíží se letní slunovrat a sním spojená magická Svatojánská noc, která je podle tradic nejvhodnějším obdobím pro sběr bylin. Každoročně připadá na 23. června – tedy na den, kdy slaví svátek sv. Jan. Můžete na ně samozřejmě vyrazit ale i kdykoliv jindy. Které Svatojánské kvítí si našlo stále místo při práci s mými klienty a na které doporučuji vyrazit? Pojďme se na něj podívat v dnešním článku.

 

Třezalka tečkovaná – záruka zdraví, štěstí a ochrany

Stěžejní symbol Svatojánské noci a bylinka, která se hojně používá již od starověku. Jedná se o univerzálního pomocníka, který se dá využít v mnoha oblastech. Své nezastupitelné místo má při zklidňování, úzkostech, nespavosti, depresích či chronických srdečních nemocech. Z řady orgánů působí blahodárně především na žlučník, játra a slinivku. Ocení ji i ženy při menstruačních potížích. Používá se i při léčbě roztroušené sklerózy a zevně při kožních problémech. Sbírá se nať a květ a využívá se především ve formě čajů, odvarů nebo tinktur.
Devětsil lékařský – moudrý léčitel
Devětsil opět svým použitím sahá do daleké minulosti, kdy se používal např. při morových epidemiích. Ty už naštěstí řešit nemusíme, ale benefitovat z něj můžeme skvěle i v dnešní době. S čím nám tedy může pomoct jeho devět sil? Pomáhá proti dýchacím obtížím (kašel, astma) a zmírňuje sennou rýmu, usnadňuje hojení ran, potíže s klouby (revma, dna), působí močopudně, pomáhá při horečkách, bolestech hlavy, obklady z něj dobře hojí puchýře či vředy a umí zatočit i se střevními parazity. Používá se hlavně ve formě čajů, tinktur nebo již zmiňovaných obkladů. Lze si z něj vyrobit i lahodný sirup.
 
Dobromysl obecná – koření s přesahem

Dobromysl, neboli oregano, znáte jisto jistě všichni. Je protizánětlivá, antiseptická, odhleňuje a zvyšuje produkci žluči, podporuje chuť k jídlu a tiší žaludeční potíže, uplatnění najde v boji s plísněmi nebo třeba při bodnutí hmyzem. Pozitivní vliv má i na spánek a funguje i jako podpora dobré nálady. A co teprve jeho voňavá síla v kuchyni? 🙂 Pokud máte možnost, zkuste si vypěstovat a pak nasušit vlastní nať do zásoby – má úplně jiný rozměr, než koření z obchodu.

Mezi další svatojánské poklady, které byste neměli opomenout, patří jitrocel, řebříček, nebo například heřmánek, mateřídouška, kontryhel, divizna, černobýl či pelyněk pravý nebo pelyněk černobýl. Ať už v sílu devatera kvítí (jehož složení se kraj od kraje mění) věříte, nebo ne, všechny zmiňované bylinky přinesou mnoho benefitů i tradičnějším způsobem. 🙂

Miluji zdravý životní styl. Mou největší vášní je epigenetika, která naprosto změnila můj život. Díky tomu dnes vím, jak sebe a své nejbližší udržet ve zdraví a jaké potraviny jsou pro každého z nás ty nejvhodnější. Ukazuji lidem, jak vzít zdraví do vlastních rukou a být sami sobě lékařem. Jsem autorkou e-booku zdarma 9 tipů, jak si udržet či navrátit zdraví aneb epigenetika v praxi a také Kuchařky #bezcukru #bezlepku #bezlaktózy . Můj příběh si můžete přečíst zde >>.

Odeslat komentář

Marcela s dětmi - diabetes, homocystein, štítná žláza, anémie
Resveratrol - víno nejen na kuráž