BOSWELIE – kadidlo do kostela i na klouby

Pryskyřice kadidlovníku se již od pradávna využívala při obřadech jako pomyslný “vzduchový filtr”, který měl prostory chrámů a kostelů a dalších míst chránit před nebezpečím infekce a zabraňování šíření pachů. Schválně zkuste zavřít oči a vybavit si jeho vůni. 🙂 Dokázali jste to? My se dnes budeme zabývat druhem Boswellia serrata, který nese český název Kadidlovník pilovitý a jež je v první řadě skvělým pomocníkem při léčbě kloubů.
 
Na co je kadidlovník?
V rámci léčení bylinami jej hojně využívá především Ájurvéda. Nejstarší zmínky o jeho používání pak pocházejí právě z oblasti vykuřování – říká se, že kouř z boswelie povznáší mysl a podporuje meditaci. Kdo s ní pracuje, může určitě posoudit sám. 🙂 Jak ale funguje v našem těle? Pryskyřice obsahuje boswelové kyseliny, které jsou díky svým protizánětlivým účinkem nejdůležitější složkou.
 
A s čím si tedy umí poradit?
 
  • Artróza a artritida – zřejmě nejznámější a neprozkoumanější oblast používání je při léčbě kloubních potíží. Zapomeňte tedy na ibuprofen nebo aspirin, který se velmi často doporučuje a vsaďte na přírodní cestu. Boswelie je účinná při léčbě otoků, zánětů a bolesti u artrózy i artritidy. Snižuje zánětlivost, a díky tomu značně ulevuje při souvisejících bolestech.
  • Nádorová onemocnění – kyselina, která se v Boswelii nachází, je schopna potlačit některé typy nádorového bujení. Umí totiž znemožnit poškozeným buňkám, aby se dále množily. Podporuje prevenci vzniku i samotnou léčbu. V této oblasti se velice dobře osvědčila kombinace s kurkuminem.
  • Zánět ve střevech – díky protizánětlivým účinkům je velmi efektivní i v boji se zánětem ve střevech (např. Crohnova choroba…). Blahodárný vliv má na střevní mikrobiom, který bývá v souvislosti se zánětlivými onemocněními narušen a zároveň příznivě působí na tzv. bariérovou funkci střeva. V případě, že ji máme narušenu, pronikají přes střevní stěny do těla bakterie, plísně či další toxické látky a na to se navazují další komplikace. Boswelie tedy pomáhá dávat do pořádku naše pomyslné střevní hradby. 🙂
  • Kardiovaskulární nemoci – ačkoliv se vina dlouhá léta přikládala cholesterolu, postupem času se více a více prokazuje, že s kardiovaskulárními nemocemi souvisí hlavně záněty. A se záněty souvisí Boswelie a její vynikající protizánětlivé působení.
  • Astma a alergie – účinnost pryskyřice byla prokázána i při používání při léčbě astmatu. Potlačuje totiž mj. vznik látek, které způsobují vznik otoků a zvyšují produkci hlenu. Velmi účinná je i při léčbě atopického ekzému.
  • Paměť, deprese, funkce mozku – moderní věda potvrzuje pozitivní vliv Boswelie na paměť (lepší schopnost učení), a potvrzuje, že efektivně chrání mozkové buňky poničené mrtvicí. Dokonce podporuje i tvorbu buněk nových. Výzkumy taktéž naznačují, že pravidelné užívání umí zmírnit depresi.
  • Kvalita pokožky – kyselina boswelová zlepšuje pružnost pokožky a zpomaluje projevy jejího stárnutí. Ocení ji tedy asi hlavně ženy při boji s drobnými vráskami.
 
Pozitivní vliv byl prokázán i při ochraně jater, kdy podporuje regeneraci jaterní tkáně (např. při fibróze) a ledvinových potížích, ty jdou totiž opět ruku v ruce se zánětlivými procesy. Velice účinná může být i v boji s diabetem II. typu, kde napomáhá snižovat krevní cukr.
 
Ačkoliv zní všechny účinky více než krásně, Boswelii rozhodně vynechejte v těhotenství a nedoporučuje se užívat ani při kojení. Velmi často se používá v kombinaci s dalšími látkami jako je kurkumin (artróza, artritida, zánětlivá střevní onemocnění, nádorová onemocnění…), šišák bajkalský (protizánětlivé působení, Crohnova choroba) nebo např. zázvor (protizánětlivé působení). 

Na druhou stranu – účinky mnohých látek naopak potlačuje nebo zvyšuje jejich toxicitu, takže doporučuji se o jejím užívání poradit. Různé názory panují i v oblasti dávkování, proto se na mě v případě zájmu o užívání neváhejte obrátit a podíváme se na to, co sedne přímo vám.
 
A pokud jsem vás na začátku vystrašila jeho vůní, nebojte, v extraktu ji vůbec nepoznáte. 🙂

Miluji zdravý životní styl. Mou největší vášní je epigenetika, která naprosto změnila můj život. Díky tomu dnes vím, jak sebe a své nejbližší udržet ve zdraví a jaké potraviny jsou pro každého z nás ty nejvhodnější. Ukazuji lidem, jak vzít zdraví do vlastních rukou a být sami sobě lékařem. Jsem autorkou e-booku zdarma 9 tipů, jak si udržet či navrátit zdraví aneb epigenetika v praxi a také Kuchařky #bezcukru #bezlepku #bezlaktózy . Můj příběh si můžete přečíst zde >>.

Odeslat komentář

Martina se synem Tobiášem - zažívání, únava, kašel
SRPNOVÝ HERBÁŘ - bylinky na termoregulaci