10 důvodů proč držet půst

Jaro je obdobím nové síly, začátku nového života a očisty. A právě půst je jednou z nich. Část z vás si možná pod slovem půst představí období před Velikonoci, kdy se nejí maso. Já mám nyní ale na mysli ten opravdický, kdy se nejí vůbec nic, pije se ideálně pouze čistá voda a člověk je na něj patřičně vnitřně nastaven. Proč je fajn nejíst?
 
1. Necháte tělo si odpočinout
Mýty o tom, že tělo potřebuje neustálý přísun potravy, aby mohlo fungovat, už naštěstí přestávají platit jako tvrzení, přes které nejede vlak. Naopak. Vaše tělo vám poděkuje, pokud bude moct věnovat energii i jiným procesům, než je trávení.
 
2. Nastartujete metabolismus
Pokoušíte se hubnout a stojíte pořád na místě, ačkoliv si myslíte, že už nemůžete jíst lépe? Zkuste půst. Výborná prevence je zařadit 24 h půst jednou týdně a “jídelní” okna si v rámci přerušovaného půstu nastavit i na zbytek dní. Tělu dáte nový, zcela jiný, impuls a začne fungovat o trochu jinak.
 
(Přerušovaný půst znamená, že si stanovíte okno, ve kterém během dne jíte a toho se držíte; obecně se většinou doporučuje 16/8 – tzn. 16 hodin nejím, 8 hodin jím; okno si samozřejmě můžete dle potřeb upravit i jinak.)
 
3. Zredukujete váhu
Pokud nastartujete metabolismus, můžete v brzké době očekávat i úbytek na váze. Půst totiž velmi dobře podporuje odbourávání tukové zásoby. Ale pozor, rozhodně si půst nepleťte s “nulovou dietou” a nepovažujte ho tedy za prvoplánový nástroj ke zhubnutí.
 
4. Zdravotní benefity
Půsty se dovedou velmi dobře vypořádat s nachlazením, chřipkou, velmi dobře ovlivňují stav diabetu (typ 2), střevní problémy, nejrůznější záněty, kožní onemocnění a mnoho dalšího. Sami dobře víte, že když vám není dobře, ztrácíte samovolně chuť k jídlu. Tělo totiž samo začne instinktivně využívat našeho vnitřního lékaře. Pokud žádným neduhem netrpíte, slouží i jako výborná prevence.
 
6. Můžete si zvolit jeho délku
Každý půst má svoje. Přerušovaný zmiňuji výše, jednodenní jsou u mě na pořádku každého týdne a čas od času zařazuji i vícedenní. Jednou jsem třeba nejedla týden. (Více o mém dlouhodobém půstu si můžete přečíst tady.) Začněte pomalu a co nejpřirozeněji, nemá cenu si hrát na hrdinské výkony.
 
7. Obnovíte si buňky
S půstem souvisí proces tzv. autofágie, kdy – velmi jednoduše řečeno – buňky začnou požírat samy sebe a odstraňovat staré a nepotřebné proteiny. Čím delší je půst, tím hlouběji může tento proces působit. Mimo jiné napomáhá i dlouhověkosti vašich buněk
 
8. Naučíte se vědomějšímu přístupu k jídlu
Půst přináší i mnohem vědomější přístup k jídlu. Přerušovaný půst bývá pro většinu lidí ještě hračka, ale víte například, jak se člověk těší po několika dnech bez jídla třeba na “obyčejné” jablko nebo ovoce a s jakým požitkem se dá sníst? Pro ještě větší požitek si zkuste zavřít oči.
 
9. Pročistíte se a vytříbí se vám smysly
Jídlo vám začne chutnat jinak. Půst velmi dobře tříbí smysly – začnete zcela jinak vnímat vůni a chuť jednotlivých potravin. Pročistíte si trávicí soustavu (hlavně u těch dlouhodobějších) a budete se cítit mnohem lehčí. Na duchu i na těle.
 
10. Je (téměř) pro každého
Pokud netrpíte některým závažným onemocněním (souvisejícím hlavně s úbytkem svalové hmoty nebo hyperfunkcí štítné žlázy), můžete do tohoto vlaku naskočit kdykoliv. Má totiž jednu výhodu – vůbec nic k němu nepotřebujete. 🙂
 

(Dlouhodobější půsty nejsou vhodné pro těhotné ženy a nedoporučuje se ani v průběhu kojení.)

 
A co vy? Máte s půstem zkušenosti? Láká vás nebo děsí? Dejte mi vědět, ráda v rámci konzultace zodpovím i jakékoliv další dotazy.

Miluji zdravý životní styl. Mou největší vášní je epigenetika, která naprosto změnila můj život. Díky tomu dnes vím, jak sebe a své nejbližší udržet ve zdraví a jaké potraviny jsou pro každého z nás ty nejvhodnější. Ukazuji lidem, jak vzít zdraví do vlastních rukou a být sami sobě lékařem. Jsem autorkou e-booku zdarma 9 tipů, jak si udržet či navrátit zdraví aneb epigenetika v praxi a také Kuchařky #bezcukru #bezlepku #bezlaktózy . Můj příběh si můžete přečíst zde >>.

Odeslat komentář

BŘEZNOVÝ HERBÁŘ - malé bylinky, velká síla
Březnové aktuality