Umění se rozhodnout

 

Dříve jsem si velmi často kladla otázku, podle čeho se mám rozhodovat. Co když se rozhodnu pro A a pak zjistím, že to nebylo správně a budu toho litovat, nebo si přinejmenším budu říkat, že B by bývalo bylo možná lepší? Nebo nebylo? Sakra, jak na to přijít? To mě dostávalo do stresu.

Proč se někteří rozhodují snadno a nemají žádné pochyby, a jiní, ať se rozhodnou jakkoliv, tak stále neví a jsou pod permanentním stresem?

A pak jsem na to přišla.

Hlavní rozdíl je v tom, že první skupina výše zmíněných má jasně srovnané své životní priority, podle kterých se rozhoduje. Jednoduše řečeno ví, co je pro ně v životě důležité a co méně, a když se mají rozhodnout, tak už je to vlastně snadné. To zní logicky.

A že nemáte své priority srovnané? A vlastně nevíte ani, jak na to?

Nevadí.

Řeknu vám, jak jsem to udělala já, a dovolím vám opisovat, když budete chtít.

Krok 1

Sepsala jsem si na papír všechny věci, které chci. Úplně všechny, od nových bot a šminek přes možnost cestovat až po zdraví a rodinu. No, byl to opravdu dlouhý seznam, to vás můžu ujistit. Taky jsem si na to dala celkem dost času a vždycky, když mě něco nového napadlo, tak jsem to na seznam připsala. Zabralo to několik dní. Možná déle, ale to není podstatné. Není na to žádný limit, je dobrý si dát dostatek času.

Krok 2

Když byl seznam hotov, tak nastala seskupovací fáze. Zní to možná divně, ale vypozorovala jsem ve svém seznamu skupiny podobných věcí, které mohly mít stejného jmenovatele, i když se to třeba na první pohled nezdálo.

Z předchozího bodu například nové boty a nové šminky mohly patřit do skupiny peníze nebo třeba krása. Každý to může mít jinde a o to právě jde. Takže jsem si celý svůj seznam pěkně seskupila, až mi zbylo asi 8 skupinek.

Krok 3

Ten je nejtěžší. Je třeba vzít vzniklé skupiny a očíslovat je. Tady je naprosto zásadní, abyste k sobě byli upřímní. Je to pro vás, pro to, abyste se dobře rozhodovali vy a nikdo jiný.

Takže nekoukejte na okolí, na morálku, doprava ani doleva a seřazujte opravdu podle toho, jak to cítíte vy. Jsou pro vás víc peníze než rodina? No a. Je pro vás důležitější sexuální život než práce? No a. Jak jsem řekla, jsou to jen a jen vaše priority, váš život, vaše správná rozhodnutí, vaše štěstí.

Takže si považte každou jednu skupinku s ostatními a očíslujte. Podle toho, jak očísluje, tak budete mít jasno v tom, jak se v budoucnu rozhodovat.

Krok 4

Využití v praxi. Když budete mít dilema, tak se vždy podíváte na svůj seznam a pokud vám daná věc bude spadat do vašich nejvyšších priorit, běžte do ní. Pokud ne, nechte to být, a to i případě, že bude splňovat prioritu 6 (ale 1, 2 a 3 ne).

Možná časem zjistíte, že některé priority máte ještě drobně přehozené. To se může stát, ale pokud se ve vašem životě nic zásadního nezmění, tak by to neměla být už žádná zásadní záměna. Takže si prostě svůj seznam jen lehce zaktualizujte a je to.

A když se pak rozhodnete, tak se neohlížejte a nepřemýšlejte co kdyby, protože jste se rozhodli správně. Věřte tomu.

Tip na závěr

Pokud se obáváte dopadu nějakého svého rozhodnutí, představte si vždy tu nejhorší variantu, která může nastat a zkuste se s ní smířit. Pak už může být vše jen lepší.

Mně osobně to funguje, i když to je někdy těžké a říkám si, že musím být blázen, když jsem se rozhodla zrovna takhle. Ale po čase jsem za to ráda.

Miluji zdravý životní styl. Mou největší vášní je epigenetika, která naprosto změnila můj život. Díky tomu dnes vím, jak sebe a své nejbližší udržet ve zdraví a jaké potraviny jsou pro každého z nás ty nejvhodnější. Ukazuji lidem, jak vzít zdraví do vlastních rukou a být sami sobě lékařem. Jsem autorkou e-booku zdarma 9 tipů, jak si udržet či navrátit zdraví aneb epigenetika v praxi a také Kuchařky #bezcukru #bezlepku #bezlaktózy . Můj příběh si můžete přečíst zde >>.

Odeslat komentář

Jak na stres?
Jste si jistí, že jíte zdravě?