SRPNOVÝ HERBÁŘ – bylinky na termoregulaci

Léto už nám pomalu ale jistě začíná dávat najevo, že ve své nejlepší kondici (co se sluníčka týče) už bylo. Člověku se poměrně lehce stane, že se nemůže rozhodnout, co si ráno obleče, aby to bylo tak akorát a jestli je mu vlastně teplo, nebo už zima. V aktuálním období je to poměrně normální.  Ale co když patříte mezi ty, kteří mají problémy s termoregulací během celého roku? Pokud často pociťujete nadměrný chlad nebo horkost v těle, máte studené ruce a nohy a nemůžete je zahřát, nadměrně se potíte nebo je vám často na omdlení a motá se vám hlava, bude srpnový herbář to pravé pro vás.

Co můžete pociťovat při poruchách termoregulace?
* neustále zvýšenou/nízkou teplotu
* nadměrné pocení
* studené končetiny (ruce i nohy), které je obtížné zahřát
* mdloby/nevolnost či závratě při vyšších teplotách

Chlad ani teplo nejsou nepřátelé
Možná mi to teď nevěříte, ale jde jen o to, naučit se s nimi vycházet. Pokud vaše tělo není z nějakého důvodu samo schopno udržovat optimální tělesnou teplotu, pomoci vám mohou následující bylinky:
 
Na ochlazení
Máta, fenykl a koriandr – všechny tři bylinky mají společného jmenovatele – pochutnáte si na nich a ještě ke všemu pomohou vašemu tělu se ochladit.
Zelený čaj – že teplý čaj dokáže zmírnit tělesnou teplotu už asi víte, ačkoliv by tomu člověk přes léto spíše odmítal věřit. Zelený je ochlazovacími účinky doslova proslulý. Je to hlavně díky tomu, že neprochází oxidací (nebo pouze minimální). Zkuste ho příště místo studené zmrzliny.
Šalvěj – kromě dalších benefitů se šalvěj všeobecně používá ke zmírnění nadměrného pocení a umí tělo hezky zchladit. Navíc se dá velmi snadno pěstovat na zahrádce, takže čaj můžete mít kdykoliv po ruce.
Měsíček a ovesné otruby vám pak doporučuji v případě, že máte rádi koupele. Můžete je totiž přidat jako netradiční přísadu a vaše tělo vám v horkých dnech rovněž poděkuje.
Obloukem byste se měli vyhýbat tučným jídlům a alkoholu.
 
Na prohřátí
Skořice, chilli a zázvor. Možná se potíte už jen když si představíte jejich intenzivní chuť. A to je dobře.
 

Skořici si můžete přidat do ovocného čaje nebo zkusit skořicový zábal, který kromě toho, že vás zahřeje, pomůže s celulitidou. Skořice totiž napomáhá i k odvádění toxinů z těla a prokrvuje. Skvělou volbou je i přidání pár kapek skořicového esenciálního oleje do oleje na koupání (zde nepodceńtě přípravu a dávkování, jelikož čistý esenciální olej má velkou sílu a dokáže citlivou pokožku i popálit) nebo do masážního oleje či krému na ruce.

 
Zázvorový čaj s medem asi nemusím představovat. Čerstvě nastrouhaný skvěle rozproudí krev a nebojte se ho zkusit využít i při vaření. Pokud holdujete kvašení všeho druhu, dá se s ním experimentovat při fermentování. Běžně dostupné jsou pak i tinktury, které se přikládají na konkrétní prochlazená místa.
 
No a chilli? Sami zvažte, která jídla vám může zpestřit. Každý máme hranici trochu jinde.
 
Pokud si nejste jisti, kterou alternativu zvolit, objednejte se ke mně na konzultaci, na které vám mohu bylinky vytestovat přímo na míru – i tady totiž platí, že pro jednoho může být konkrétní bylinka zázrak a druhému nemusí vyhovovat vůbec. 
 

Zdravá zima a prospěšné horko
Další skvělou variantou, jak podpořit správnou funkci tělesné termoregulace, je otužování. Zkuste to pomalu – například každou teplou sprchu zakončit pár vteřinami studené. Dobu postupně prodlužujte a ubírejte na teplotě. Zároveň si občas ven oblečte méně, než obvykle. Cítit přiměřený chlad je zdravé!

 
A zlatý hřeb na konec – moje oblíbená sauna! V zimě ji asi holduje kde kdo, ale víte, že pokud ji navštěvujete i v létě, bude vaše tělo mnohem lépe snášet nápor tropických veder? Navíc posílíte srdce, krevní oběh a naučíte se lépe zvládat celoroční teplotní šoky.
 
A pocit po ledové sprše nebo sauně? Ten je k nezaplacení! 🙂 Prospějete tělu i duši zároveň

Miluji zdravý životní styl. Mou největší vášní je epigenetika, která naprosto změnila můj život. Díky tomu dnes vím, jak sebe a své nejbližší udržet ve zdraví a jaké potraviny jsou pro každého z nás ty nejvhodnější. Ukazuji lidem, jak vzít zdraví do vlastních rukou a být sami sobě lékařem. Jsem autorkou e-booku zdarma 9 tipů, jak si udržet či navrátit zdraví aneb epigenetika v praxi a také Kuchařky #bezcukru #bezlepku #bezlaktózy . Můj příběh si můžete přečíst zde >>.

Odeslat komentář

BOSWELIE - kadidlo do kostela i na klouby
Srpnové aktuality