NEJČASTĚJŠÍ POTÍŽE – ZÁNĚT HRAJE PRIM
Pokud čtete moje články pravidelně, slovo zánět je vám už velmi dobře známé a dokážete si představit, kolik paseky umí způsobit. Nejinak je tomu i v případě močového měchýře. Zánět se u něj projevuje následujícími příznaky: neustálé nutkání k močení, bolest/pálení/řezání při močení, pocit plného močového měchýře (ačkoliv močení následně probíhá v minimálním množství), v akutních případech se v moči začne objevovat krev. Mnohdy se dostavuje únava a mírné teploty, pichlavé bolesti v podbřišku a vznikají obavy doplňovat tekutiny.
PRVNÍ POMOC
Pitný režim a teplo – dvě věci, které jsou pro pohodlí vašich močových cest velmi důležité. Zvyšte proto příjem tekutin a pomozte tělu “propláchnout” vše potřebné. Vhodné jsou čaje z bylinek, které mají protizánětlivé působení (viz níže), nebo čistá voda. Rozhodně vyřaďte všechny slazené nápoje, které zánětlivost naopak podporují, alkohol a kávu. Moje druhá rada zní – zachumlejte se do deky a pár dní nevylezte. 🙂 Nechte tělo v teple a klidu odpočinout, s mírnější formou zánětu si zvládnete poradit touto cestou, ty akutní doporučuji nepodceňovat – kromě značného diskomfortu hlavně kvůli tomu, že mohou být ohroženy ledviny.
BYLINKOVÁ LÉKÁRNIČKA
V případě, že na záněty močového měchýře trpíte pravidelně, pravděpodobně už poznáte i jemné náznaky, že něco není v pořádku a zánět přichází. V tomto případě neváhejte mít doma v zásobě přesličku, břízu, kopřivu, fenykl, jehlici trnitou, vrbici bílou nebo třeba zlatobýl. Dobře funguje i lichořeřišnice, ať už je formě čaje nebo tinktury. Mezi další pomocníky se řadí například rozrazil, pýr, vřes, pampeliška, heřmánek nebo měsíček. Dobrým doplňkem pak jsou i brusinky (ideálně koncentrovaný extrakt) nebo zelená petrželka.