Lednový herbář – močový měchýř

Přehoupl se nám nový rok a s ním se pomyslně pootočily i naše orgánové hodiny. Zatímco minulý měsíc jsme se věnovali tlustému střevu a zažívání, leden je podle tradiční čínské medicíny (TČM) časem močového měchýře. Zima a s ní spojené ne příliš pozitivní emoce patří mezi jeho dva pomyslné nepřátele a my se tedy společně podívejme na to, jak močový měchýř podpořit a co dělat, když už mu začne být ouvej.
 

NEJČASTĚJŠÍ POTÍŽE – ZÁNĚT HRAJE PRIM

Pokud čtete moje články pravidelně, slovo zánět je vám už velmi dobře známé a dokážete si představit, kolik paseky umí způsobit. Nejinak je tomu i v případě močového měchýře. Zánět se u něj projevuje následujícími příznaky: neustálé nutkání k močení, bolest/pálení/řezání při močení, pocit plného močového měchýře (ačkoliv močení následně probíhá v minimálním množství), v akutních případech se v moči začne objevovat krev. Mnohdy se dostavuje únava a mírné teploty, pichlavé bolesti v podbřišku a vznikají obavy doplňovat tekutiny.

PRVNÍ POMOC

Pitný režim a teplo – dvě věci, které jsou pro pohodlí vašich močových cest velmi důležité. Zvyšte proto příjem tekutin a pomozte tělu “propláchnout” vše potřebné. Vhodné jsou čaje z bylinek, které mají protizánětlivé působení (viz níže), nebo čistá voda. Rozhodně vyřaďte všechny slazené nápoje, které zánětlivost naopak podporují, alkohol a kávu. Moje druhá rada zní – zachumlejte se do deky a pár dní nevylezte. 🙂 Nechte tělo v teple a klidu odpočinout, s mírnější formou zánětu si zvládnete poradit touto cestou, ty akutní doporučuji nepodceňovat – kromě značného diskomfortu hlavně kvůli tomu, že mohou být ohroženy ledviny.

 

BYLINKOVÁ LÉKÁRNIČKA

V případě, že na záněty močového měchýře trpíte pravidelně, pravděpodobně už poznáte i jemné náznaky, že něco není v pořádku a zánět přichází. V tomto případě neváhejte mít doma v zásobě přesličku, břízu, kopřivu, fenykl, jehlici trnitou, vrbici bílou nebo třeba zlatobýl. Dobře funguje i lichořeřišnice, ať už je formě čaje nebo tinktury. Mezi další pomocníky se řadí například rozrazil, pýr, vřes, pampeliška, heřmánek nebo měsíček. Dobrým doplňkem pak jsou i brusinky (ideálně koncentrovaný extrakt) nebo zelená petrželka.


OPAKOVANÉ ZÁNĚTY

Rčení, že opakování je matkou moudrosti v tomto případě není příliš nasnadě. Opakované potíže s močovým měchýřem doporučuji nebrat na lehkou váhu. Během dne má podle TČM močový měchýř nejvyšší aktivitu mezi 15 – 17 hodinou. Zkuste se na něj tedy během této doby zasoustředit a třeba si zameditovat, možná odhalíte skryté souvislosti. Zkuste se zamyslet nad tím, co vám záněty pravidelně spouští. Může se sice stát, že se se zánětem potkáte díky nesprávné hygieně (u žen) či prochladnutí; spouštěčem však velmi často bývá i psychosomatika či další související potíže. Souvislost zde může být i s ledvinami, ale na toto téma společně nahlédneme až v únoru. Ráda se s vámi na toto téma podívám komplexně v rámci konzultace.

Miluji zdravý životní styl. Mou největší vášní je epigenetika, která naprosto změnila můj život. Díky tomu dnes vím, jak sebe a své nejbližší udržet ve zdraví a jaké potraviny jsou pro každého z nás ty nejvhodnější. Ukazuji lidem, jak vzít zdraví do vlastních rukou a být sami sobě lékařem. Jsem autorkou e-booku zdarma 9 tipů, jak si udržet či navrátit zdraví aneb epigenetika v praxi a také Kuchařky #bezcukru #bezlepku #bezlaktózy . Můj příběh si můžete přečíst zde >>.

Odeslat komentář

Kvercetin - síla skrytá v jednoduchosti
Astaxantin - geniální barvivo pro vaše zdraví