6 bariér na cestě ke zdravé stravě a jak s nimi zatočit

Velmi často se ve své praxi setkávám s předsudky týkající se zdravého stravování. Tak se na ně pojďme podívat z blízka.

 

  • Zdravé jídlo chutná hnusně

Každé jídlo na světě může být buď dobré, anebo naopak. Ať už zdravé je, nebo není. Vše záleží na použitých surovinách, přípravě a také koření či bylinkách, které použijeme. To je z mého pohledu klíčové. Každý má jiné chutě, to je jasné, ale vždy se najde způsob, jak z jakéhokoli pokrmu udělat výborné jídlo. Přesvědčte se o tom třeba v mé kuchařce.

 

  • Stravovat se zdravě leze do peněz

Pokud porovnáme například kvalitní maso z farem se supermarketových „masem“ plným antibiotik a vody, bude cena zcela jistě vyšší. Ale jen na první pohled. Když se totiž podíváme na výživovou hodnotu kvalitního masa z farmy, tak ta je úplně jiná, a maso navíc zasytí víc než v druhém případě.

To mi připomněla jednoho mého (řekneme dobře živeného) kamaráda, jedlíka. Jednou si mi stěžoval, že dostal domácí kuře, snědl stěží půlku a že to vůbec nechápe: běžně sní celé a ještě kouká, co by kde ulovil dalšího. Myslel, že asi není v kondici. Ale tím to nebylo.

A to je přesně ono. V porovnání kus za kus sice zaplatíme víc, ale na druhou stranu se z jednoho dražšího kusu i víc najíme. Takže cena se pak vcelku srovná.

Dalším faktorem je to, že pokud si začneme kupovat zdravější potraviny – tedy ty základní, tak ty opravdu nejsou drahé… Však si vezměte, kolik stojí například červená řepa, mrkev, pohanka nebo čočka.

A navíc nám odpadnou investice do potravin, které už nebudeme potřebovat, například různé polotovary a pochutiny.

Samozřejmě, že bude pár věcí, které pořídíme dráž – třeba kvalitní kozí sýr nebo bezlepková mouka, ale věřte mi, že ani přesto vás zdravá strava stát víc nebude.

Ověřeno na vlastní kůži i na kůži mých klientů.

 

  • Co na to řeknou ostatní (rodina, přátelé, Věra v práci)?

Já jsem to udělala tak, že jsem je všechny informovala, abych se vyvarovala zbytečných otázek a popichování. Tomu jsem se tedy ze začátku stejně nevyhnula, ale brala jsem to jako zkoušku, jestli to myslím vážně a jestli vydržím. A to já zase vydržím. A ono je to po nějaké době přestane bavit a zvyknou si. Někteří se nakonec rádi přidají.

Doma jsem vše vařila zdravě a přítel měl na vybranou, jestli si dá se mnou, anebo se nají venku. Vždy si dal se mnou, a ještě za to byl rád. Často i chválil, že to je fakt dobrý.

 

Moje zkušenost je taková, že vždycky se vás někdo zeptá a bude říkat: tak pro jednou, však se svět nezboří apod. A vy budete možná muset vysvětlovat znovu a znovu. Moji rodiče by mohli vyprávět. Jejich vrstevníci to často nechápou, proč najednou změnili stravu, když celý život jedli „normálně“, a teď najednou musí mít všechno zdravé. Ale oni ví, proč to dělají, a to je důležité.

 

  • Nemám čas vařit zdravě

A kolik času v kuchyni strávíte teď? Půl hodiny, hodinu, anebo snad ještě déle? Zdravým vařením se vám čas v kuchyni neprodlouží. Kolikrát stačí jen vybrat trochu jiné suroviny a je to. A pokud namítáte, že to už nebude ono,  vyzkoušejte zcela nové recepty a chutě. Uvidíte, že vás mile překvapí.

Já osobně vařím ráda, ale efektivně. Takže v kuchyni rozhodně netrávím dlouhé hodiny. Naopak většinou mám uvařeno do půl hodiny. A to jde, nemyslíte?

Fíglů na to, jak čas v kuchyni zefektivnit je mnoho, a nejen o těch se bavíme v rámci našeho kurzu Jak správně jíst. Krom toho vám tam poradíme i kde, co a jak nakoupit, což je další ze zbytečných bariér.

 

  • Nemám čas nakupovat něco extra

To není vůbec třeba. Bohatě si totiž vystačíme se základními surovinami, které koupíme v běžném supermarketu. Pokud se rozhodneme koupit jiné potraviny než ty základní, je důležité číst etikety. Kolikrát byste nevěřili, co jednotlivé výrobky mohou obsahovat. Samozřejmě, že potraviny v bio kvalitě či farmářské potraviny mají něco do sebe, ale není to jediná cesta.

 

  • V restauraci jíst zdravě nejde

Ale jde. Sama jím v restauracích poměrně často. Když můžu, vyberu si restauraci, kterou už znám, ale když musím jíst někde, kde to neznám, prostě se zeptám a kombinuji. Jde přece o mé zdraví. A ještě se mi nestalo, že by mi nevyšli vstříc, když jsem chtěla třeba vyměnit kuskus za rýži apod. A když se náhodou stane, že mi nevyhovuje opravdu nic, odejdu buď jinam, anebo si vyberu to nejmenší zlo. Hlavně se nestresovat a udržet si hlavu v klidu, protože to je ze všeho nejdůležitější.

 

Zajímá vás zdravá strava, ale matou vás všechny možné výživové směry a vy tak nevíte, co je pro vás vlastně správně a co ne? Přijďte na náš seminář a my vás tou džunglí s radostí provedeme. Nikdy není správně jen jedna cesta a my vám ukážeme možnosti a předáme zkušenosti, jak se stravovat dobře, s lehkostí, bez stresu, a to i s celou rodinou.

Miluji zdravý životní styl. Mou největší vášní je epigenetika, která naprosto změnila můj život. Díky tomu dnes vím, jak sebe a své nejbližší udržet ve zdraví a jaké potraviny jsou pro každého z nás ty nejvhodnější. Ukazuji lidem, jak vzít zdraví do vlastních rukou a být sami sobě lékařem. Jsem autorkou e-booku zdarma 9 tipů, jak si udržet či navrátit zdraví aneb epigenetika v praxi a také Kuchařky #bezcukru #bezlepku #bezlaktózy . Můj příběh si můžete přečíst zde >>.

Odeslat komentář

Jste si jistí, že jíte zdravě?
6 tipů, jak zvládnout změnu stravy