6 tipů, jak zvládnout změnu stravy

 

Jak na to? Odkud začít, co udělat jako první? Sama jsem si hledáním vhodné stravy prošla. Zjednodušte si cestu a inspirujte se mými 6 tipy. Vyzkoušeno za vás. 🙂

  • Ujasněte si, PROČ chcete stravu změnit.

Jakou máte motivaci? Je to kvůli zdraví, kvůli tomu, že chci zhubnout či přibrat, nebo snad kvůli miminku? Napište si svůj důvod. To bude na vaší cestě důležité, abyste na ní do budoucna vytrvali.

  • Zjistěte, které potraviny jsou vhodné právě pro vás

V tuto chvíli zapomeňte na všechny výživové směry – neříkám, že nejsou dobré. Jsou, ale jen pro někoho a jen někdy. Každý jsme originál. Proto se přikláním se k tomu, naučit se vnímat své tělo a sám si rozpoznat, které potraviny mu svědčí a které ne… Může to být zdlouhavý proces a mnohé z vás to může odradit už takhle na začátku, ale je to podle mě to nejlepší. Pokud se na to necítíte a nechcete ztrácet čas, pak je tu ještě možnost nechat si potraviny otestovat na míru.

  • Připravte se na změnu

Sesumírujte si všechny vhodné potraviny  a zbavte se těch, které vám nesedí a které by vás zbytečně provokovaly. Vhodné potraviny dojděte nakoupit. Ze začátku vám možná trochu potrvá, než se zorientujete, ale to vůbec nevadí. Příště už budete vědět.

Pokud nejste v kuchyni jako ryba ve vodě a nedokážete vařit intuitivně, zkuste si dohledat recepty nebo kurzy vaření, které vám začátky usnadní. Klidně si i dopředu naplánujte, co budete kdy vařit, jestli vám to pomůže. Vařit můžete po novu dvěma způsoby – buď inovovat vaše staré oblíbené recepty a některé ingredience pouze nahradit, anebo začít vařit úplně nové věci (to je super v případě, že máte obavu, že už by to prostě nikdy nebylo ono). Hledejte cesty, které vyhovují vám.

  • Připravte na změnu své okolí

Vysvětlete své rodině, kolegům a přátelům, že se chystáte na změnu a že to myslíte opravdu vážně. Požádejte je o podporu a pokud to půjde, tak do svého nového režimu rodinu zapojte. Nebudete na to pak sám/sama a budete moci sdílet radost z nových receptů a chutí.

  • Vykročte na cestu

Zkoušejte nové věci, buď pomalu, anebo rychle, jak vám vyhovuje. Někdo nejradši se vším sekne naráz a začne načisto, zatímco druhý postupně vyřazuje nevhodné, a naopak zařazuje vhodné potraviny. Každý má svou cestu a je to tak v pořádku. Důležité je, abyste se u toho cítili v pohodě, a ne pod tlakem. Nový režim by vám měl dělat radost a vy byste se měli těšit nejen na výsledek, ale také ze samotné cesty. Zkoušejte nové potraviny, nové chutě, vůně a bavte se u toho.


Inspiraci můžete najít i v nové Kuchařce bez cukru, lepku a laktózy, která pevně věřím spatří světlo světa již brzy a to třeba i díky vaší  podpoře. Mrkněte se. Nadchne vás.


  • Vytrvejte

První 2–3 týdny budou nejtěžší. Říká se, že člověk dokáže změnit své návyky za 21 dní. A já s tím souhlasím. Jen musí mít motivaci. Pamatujete přece ještě na to, proč jste se do toho pustili. Připomínejte si to stále dokola. Klidně si to napište do diáře, kalendáře nebo na nástěnku. Nezapomínejte se těšit na výsledek, a hlavně to dělejte s radostí a jen proto, že vy sami opravdu chcete.

 

Vám všem, kteří se do změny pustíte, držím palce.

 

 

 

A pokud si změnu z celého srdce přejete, půjde to. A možná snáze, než si myslíte.

Miluji zdravý životní styl. Mou největší vášní je epigenetika, která naprosto změnila můj život. Díky tomu dnes vím, jak sebe a své nejbližší udržet ve zdraví a jaké potraviny jsou pro každého z nás ty nejvhodnější. Ukazuji lidem, jak vzít zdraví do vlastních rukou a být sami sobě lékařem. Jsem autorkou e-booku zdarma 9 tipů, jak si udržet či navrátit zdraví aneb epigenetika v praxi a také Kuchařky #bezcukru #bezlepku #bezlaktózy . Můj příběh si můžete přečíst zde >>.

Odeslat komentář

6 bariér na cestě ke zdravé stravě a jak s nimi zatočit
7 dní bez jídla aneb jak jsem držela půst